Tabular Yıkılıyor…

Tabular Yıkılıyor…

Herkese Merhabalar;

İnternet,dergiler,portallar vb. kaynak farketmeksizin  son yıllarda İnsan Kaynakları ile ilgili en çok yazılıp çizilen başlıkların içeriği dikkatimi çekiyor.Genelde bu başlıklar;

“İnsan Kaynakları” cümlesinden önce  “yenileşen”,”dijitalleşen”,”teknolojik” gibi kelimeler kullanılması ile oluşturulan başlıklar.Eminim ki İnsan Kaynakları trendlerini yakından takip eden biri iseniz sizin de dikkatinizi çekmiştir.

Aslına bakıldığında bu tür başlıkların sayısının çoğalması biz çalışanlar için  yeşil ışık.Çünkü bu başlıkların yaygınlaşması  iş verenleri ve şirketleri olumlu yönde  etkileyerek, çağımıza ayak uydurmaya itecek çözümler, yeni  çalışma  trendleri gibi yenilikçi fikirler üretmelerini ve tabuları yıkmalarını sağlayacaktır.

Peki bizlere  yeşil ışık yakan bu yöntem ve çalışma şekillerinin yıkacağı tabular nelerdir ?

1-)Demografik Yapı Tabusu:Bildiğimiz üzere son yıllarda Y kuşağı artık iş dünyasına iyice ortak olmuş durumda.Y kuşağının iş dünyasına girmesi  ile  birlikte çalışma ortamlarında ki demografik yapılar yıkılmaya ve Y kuşağının ağırlıkta olmaya başladığı demografik yapılar oluşturulmaya başlandı.

2-)Katı Çalışma Ortamları: Y kuşağı ile oluşan yeni demografik yapının getirdiği bir yenilik ise Home- Office çalışma.Günümüz şirketlerinin tamamı  olmasa da sayısı gün geçtikçe artan yenilikçi şirketler çalışanlarını motive edebilmek için home-office çalışma  imkanı vermektedir.

3-)Katı Hiyerarşi: Okuduğum bir yazı da Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin İK direktörleri,gelecek yıllarda şirketler de  bulunan katı hiyerarşinin ortadan kalkacağını,yerini bilgi ve iş birliğine dayalı olarak oluşturulan grup ve iş modellerinin geleceğini söylemişler.Eğer bu deneyimli büyüklerimin dediği gibi bir yapı iş dünyasında yer alırsa çok radikal değişimlerin olacağını düşünmeden edemiyorum.Otoritenin olmadığı,üst korkusu yaşanmayan bir ortamda çalışan kişilerin verimliliklerinin ve yaratıcılıklarının artacağına ve bu yöntemi uygulayan şirketlerin rakiplerine göre çok farklı noktalarda olacağına kesin gözle bakıyorum.

4-)Klasik İşe Alım Süreci:Özgeçmiş hazırlarken eminim hepimiz  ”En iyi Cv örnekleri” kelimesini internette arattık.Kendimize  uygun Cv taslağını aldık ve yaptıklarımızı yazdık fakat artık bunu yapmayı bırakmanın zamanı geldi.Eski Cv taslakları artık tarih oldu. Artık “En iyi Cv örnekleri” ni değil “En iyi video çekme taktiklerine bakmalıyız.Artık şirketlerin bir çoğu A4 şeklinde  olan cv’leri değil video şeklinde olan cv’leri inceleyerek adayları değerlendiriyorlar.O zaman bir video cv hazırlamanın tam zamanı.

5-) Ortak Çözüm İK’sı.

Adı çok sık geçen Y kuşağının yıkıma uğrattığı tabulardan birisi Ortak Çözüm İK’sı.Y kuşağının yeteneklerini elinde tutmak isteyen şirketler İnsan Kaynakları uygulamalarını ve sorunlara karşı olan çözümleri ortaklaştırmak yerine çalışan bazlı olarak uygulamaya başladılar.

Günümüzde bir çok şirket çalışanlarının tek tek eksik yönlerini tespit ederek bu yönlerini geliştirmeleri için eğitimler planlıyor,çalışanlarının sürekli gelişimini sağlamak için mentorlar tutuyor , çalışanların motivasyonlarını yüksek tutabilmek için çalışanlara özel uygulama ve eğitim modelleri geliştiriyorlar.

Toparlamak gerekirse ,yukarıda yazan şeylerin çoğu bundan 10 sene önce hayal bile edilemez  gelişmelerdi.Ama teknoloji ve Y kuşağının  yollarının iş dünyasında kesişmesi ile birlikte hayal edilmesi zor bir çok yenilik hayatımıza  hızlı giriş yaptı.

Tabi ki günümüzde bunların bir çoğunu uygulamayan hala katı kurallar ile yönetilmekte olan şirket  sayısı çoğunlukta ama eminim ki ilerleyen zamanlarda onlarda bu tarz uygulamalara ayak uydurmak zorunda kalacaklardır,çünkü günümüze ayak uyduramayan şirketlerin durumunu  yöneticilerimiz bizlerden çok daha iyi biliyorlar.

İyi insanlarla  karşılaşmanız  dileğiyle sağlıcakla kalınız…

Bir cevap bırakın
Son Yazılar