Robot İnsan Kaynakları Uzmanları Geliyor.

Robot İnsan Kaynakları Uzmanları Geliyor.

Herkese Merhabalar

Bugün sabah telefonuma  gelen bir bildirim dikkatimi çekti. Gelen bildirimde  2020 yılında Robotların İnsan Kaynakları süreçlerinde özellikle  İşe alım ve Yerleştirme sürecinden etkin olacağı yazılmıştı.

Her yazımda belirttiğim bir cümle kalıbı var. Teknoloji gelişiyor, iş dünyasında trendler, değil  yıllar,aylar artık saniyeler içinde değişiyor. Sabah gelen bu bildirimde bunu doğruluyor aslında.

Haberi okuduğumda  zihnimde  ilk şunu sorguladım, İş dünyasına yeni girmiş bir İnsan Kaynakları çalışanı olarak,  bu yapay zeka bana tehdit unsuru mu ?

Haberin içeriğine göre evet bir tehdit unsuru :)

Bu cevaptan sonra  Elon Musk’a bir kez daha hak verdim.

Daha sonra konu ile ilgili biraz araştırma yaptım. Dünya devlerinin  ajandalarında ciddi anlamda yapay zekaya ve robot teknolojisine yatırım planları olduğunu ve hatta bir çoğunun bu yatırımlara start verdiğini öğrendim.Biraz daha okuyunca yapılan bu yatırımların ardındaki en büyük etkenin Big Data olduğunu anladım. Şirketler  büyük verileri daha iyi analiz ederek gelecek planlarını daha verisel  ve mantıklı şekillendirmek istedikleri için bu sürece sandığımızdan daha fazla önem vermeye başlamışlar.

Veri analizinin dışındaki en temel amaçlardan bir diğeri ise operasyonel süreci ortadan kaldırmakmış. İleri görüşlü şirketler hızlı değişim sürecine adapte olmak ve rakipleri karşısında öne geçmek için İk sürecinde ki tüm operasyonel işlemleri  robotlara devretmek ve  şirketi daha ileriye taşıyacak ,şirket etkinliklerini arttıracak  olan stratejik kararlar üzerinde yoğunlaşmak istiyorlar.

Bu gelişmeler penceresinden  ülkemizi değerlendirecek olursak  ve objektif olmak gerekirsek, şuan da  bu teknoloji ülkemize adapte edilemez gibi geliyor bana. Ülkemizde kurumsal olarak  görünen çoğu şirket daha çalışma mantığını ve sistemini tam anlamıyla oturtamamışken,  belli başlı süreçleri robotlara devretmek şuan için hayal gibi bir durum. Ama ben inanıyorum ki iş hayatına yeni yeni katılan bizler yani Y kuşağı bu sorunu da en kısa sürede çözecek ve bir çok şirket operasyonel süreçlerini yapay zekaya  devrederek çok daha iyi olmak için maddi ve manevi  çaba harcayacaktır.

Robot bir İnsan Kaynakları uzmanı ile mülakat yapacağım zamanı iple çekiyorum :)

Bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalınız…

Bir cevap bırakın
Son Yazılar