Puantaj Ve Pdks

Puantaj Ve Pdks

Herkese Merhabalar;

Bugün sizlere PDKS’nın açılımı ve Puantaj hakkında biraz bahsetmek istedim gelin hep beraber inceleyelim.

Öncelikli olarak  Puantaj  kelimesinin anlamına bakacak olursak; puantaj demek ,bir belgenin,bir durumun veya herhangi bir şeyin denetlendiğini , görüldüğünü belirtmek için işaretleme  işaret koyma anlamına  gelmektedir.

PDKS: (P)ersonel (D)evam (K)ontrol (S)istemi

İşletmelerde Puantaj Nasıl Ve Ne Amaçla Yapılır?

İşletmeler , işçilerin  maaş, prim, ikramiye  gibi haklarının  en doğru şekilde  hesaplamak için puantaj yöntemini kullanırlar.

İşletmelerde  çalışma saatleri belirlidir ve çalışanlar belirlenen bu saatlere göre  işletmede bulunurlar. İnsan Kaynakları  yöneticilerinin,  görevlerinden  birisi de  çalışanların çalışma saatlerini ,ekstra mesailerini, işletmeye giriş-çıkış saatlerini, aldıkları izinleri takip etmektir. Bu sayılan durumları belirleme süreci ve şekli işletmeden işletmeye farklılık  göstermektedir.

Kimi işletmeler  puantaj işlemini kolaylaştıracak kart okutma, parmak izi okutma  gibi  teknikler  ile  çalışanların hareketlerini kontrol ederken, kimi işletmelerde  puantaj defteri kullanarak  çalışanların işletme içindeki çalışma saatlerini, giriş-çıkış saatlerini, mesailerini  takip ederler.

Puantaj defteri tutan işletmelerde bu defteri tutan PUANTÖR  olarak görev alan bir kişi bulunur ve  bu kişi her işe başlama saatinde  gider ve  kimlerin gelip gelmediğini ,kimlerin fazla mesaiye kaldığını tespit eder. Şirketin ödeme şekline göre günlük, haftalık veya aylık olacak şekilde  puantaj defterinden veriler  toplanarak  çalışanların maaş ve diğer hakları hesaplanır.

Ancak Puantaj defteri yöntemine bakıldığı zaman  adil bir   hak belirleme yöntemi olmadığını görebiliriz. Çünkü burada veriler  bir insan tarafından  toplanıyor ve hata olasılığı fazla olabiliyor, tespit etme  sırasında  mesailer eksik veya fazla yazılabiliyor, gün içerisinde işe gelmeyen çalışanlara ücret ödenebiliyor  vb. bu  gibi durumlar  işletmede meydana gelebiliyor. Saydığımız  bu hata  durumları  özellikle  vardiyalı sistemle çalışan işletmelerde  çok daha fazla görülmektedir . İşte  günümüzde saydığımız  hata paylarını  sıfıra indirmek için gelişmiş teknolojik yöntemler ve yazılımlar mevcuttur. Bu sistemleri kullandığımız zaman sistemler bizim adımıza  devamsızlıkları, iş günlerini, ücret kesintilerini, işe giriş-çıkış saatlerini, hastalık izinlerini ve diğer izinleri  otomatik olarak belirliyor ve ücret belirlemede  adil olmayı sağlıyor.

Bir cevap bırakın
Son Yazılar