Online Mülakatlar

Online Mülakatlar

Herkese Merhabalar ;

Daha  önceki yazılarımdan birisinde belirttiğim gibi  dünya  küreselleşmekte ve bu küreselleşme dünya üzerinde var olan tüm olguları etkilemektedir. Biz etkilenen tüm bu  olgular arasından İnsan Kaynaklarını  inceleyeceğiz ve bu inceleme de son dönemlerde  oldukça artan bir trend  olarak karşımıza  çıkmaya başlayan  Online Mülakatlar hakkında  bahsedeceğiz.

Online Mülakatlar ,İnsan Kaynaklarının  dijitalleşmesi ile birlikte popüler hale  gelmiş ve doğru şekilde uygulandığı zaman  çok büyük avantajlar sağlayan bir yöntemdir.

Online  Mülakat Avantajlı Mı?

Her şeyde olduğu gibi online mülakatlarından avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Avantajlarına bakacak olursak ilk olarak  maliyet konusundan bahsedelim. Günümüzde  çalışma  stilleri ve anlayışları hızla değişmekte ve çoğu kişi Home Office veya Freelance  olarak çalışmayı tercih etmektedir, bu yüzden şirketler uygun adayları ararken mesafe engeli ile karşılaşabilirler, ve adayı mülakata çağırma sürecinde yol, kalacak yer  vb. masrafalarından da kaçınmak isterler. İşte online mülakatlar bu kısımda devreye girerek  mesafeleri ve maliyetleri  sıfıra indirgeyerek şirkete ve adaya kolaylık sağlarlar.

Diğer bir avantajı  ise mülakata katılan aday sayısının artmasını sağlar. Adaylar bazen uzun mesafeler maddi yetersizlikler, yetersiz zaman gibi problemler yüzünden mülakata katılmayabiliyorlar.Fakat yapılan online  mülakatlar ile birlikte  tüm bu zorluklar ortadan kalkıyor  ve bununla paralel olarak  mülakata katılım oranı artış gösteriyor. Bu durumun diğer bir artısı ise  şirketler çok fazla adayı değerlendirerek açık pozisyonu en iyi şekilde kapatabilme şansına sahip oluyorlar.

Online  Mülakatlar özellikle şirketlere zaman kazandırma  açısından da  büyük bir artıdır. İnsan Kaynakları yöneticileri mülakata gelen her adayı karşılamak  ilgilenmek zorundadır, bu karşılama ve ilgilenme durumu önemsiz gibi gözükse de, büyük resme baktığımızda  şirketler için büyük zaman kaybı oluşturmaktadır. Online mülakatlar  ile birlikte bu durum ortadan kalkmakta ve zaman tasarrufu sağlanmaktadır.

Yoksa Dezavantajlı Mı?

Online mülakat sürecinde İnsan Kaynakları uzmanı  aday ile direk yüz yüze  görüşüp  göz  teması kuramamakta ve adayın vücut dilini okuyamamaktadır.Bu durum online mülakatların en temel dezavantajı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diğer bir dezavantajı ise  uzak mesafeden  yapılan  mülakatlarda yaşanan  bağlantı  sorunlarıdır. Bu sorunlar mülakatın yarıda kalmasına veya adayın  deforme olmasına sebep olabilecek sorunlardır. Bu sorunları engellemek  için   mülakat öncesinde kullanılacak olan teknik tüm malzemelerin önceden  kontrol edilmesi ve çalışır hale getirilmesi gerekmektedir

İpuçları

Çok rahat tavır sergilemeyin.

Büyük ihtimal ile online mülakat sırasında kendi evinizde yada  kendinizi rahat hissettiğiniz bir yerde  olacaksınız. Tamam böyle rahat hissetmek güzel fakat dozunu kaçırmamak gerekli.

Arka Plan

Mülakatı evimizden gerçekleştiriyorsak  arka planı sade tutmaya çalışalım.Eğer varsa görüntüyü bozan  unsurları  arka plandan çıkartalım ve daha  profesyonel bir görüntü sergilemeye özen gösterelim.

 Konuşma Hızı Ve Şekli

Mülakatı yapan kişi ile yüz yüze değiliz bu yüzden ağzımızdan çıkan laflara dikkat etmeli ve tane tane konuşmalıyız. Jest ve mimiklerimiz çok fazla belli olmayacağı için çok daha dikkatli konuşmaya özen gösterelim.

Bir cevap bırakın
Son Yazılar