NEET

NEET

Herkese Merhabalar;

Bugüne sizlere “NEET” diye bir kelimeden, bu kelimenin ne anlama geldiğinden ve bu kelimeyi Y kuşağına  bağlayıp bazı sonuçlar çıkaracağımız bir yazı yazmak istedim.

Aslına bakıldığında açılımına geçmeden önce NEET’in çokta olumlu bir durumu ifade etmediğini  dünyanın önde gelen ülkelerinin ve özelliklede son yıllarda ülkemizin de sorunu haline gelmiş olan bir kavram olduğunu söylemek istiyorum.

NEET (Not in Employment,Education or Training) (Çalışmayan,Eğitim görmeyen veya herhangi bir beceri kursuna  gitmeyen) insanlar  grubunu  temsil eden  kelimedir. NEET kelimesi ilk olarak  Amerika  da kullanılmış ve daha sonraları  Japonya,Güney  Kore,Tayvan  gibi ülkelere de  yayılmış olan bir kavramdır.Ülkelere  göre yaş aralığı ve sınıflandırma durumu değişiklik göstermektedir.Örneğin;

Amerika’da bu sınırlar 16-24 yaş arası grupları kapsarken Japonya’da 15-34 yaş grubunda ki çeşitli insanları kapsamaktadır.

Dünya  üzerinde  en fazla  NEET grubu insanlara sahip olan  ülkeler  Amerika ve Japonya olarak  göze çarparken  geri kalan OECD ülkelerinin de  çok fazla  NEET grubuna dahil edilebilecek nüfusa sahip olduğu görülmektedir.

Türkiye’de NEET Ne Durumda ?

Genel olarak  bahsettiğimiz OECD ülkelerinin ortalaması %15.8 iken  Türkiye’de  bu ortalama %28.4 olarak tespit edilmiştir. Yani günümüzde  Türkiye de %28.4  çalışmıyor,eğitim almıyor ya da  herhangi bir beceri kursuna  gidip kendini geliştirme çabasına  girmiyor.

Aslında bu konuyu ve bu yüzde oranını kendimin de içinde  bulunduğu Y kuşağına bağlamak istiyorum. Bilindiği üzere  Y kuşağı artık  iş dünyasına yerleşmeye başladı ve şu an  Türkiye de çalışan  sayısının  yaklaşık % 35-40 gibi bir bölümünü oluşturmaktadır.Bu rakam o kadar  ciddi ki ,X kuşağına  göre farklı isteklere  sahip olan  Y kuşağını gören şirketler Y kuşağı yeteneklerini ellerinde  tutabilmek çalışma şekillerini ve iş anlayışlarını değiştirme yoluna  gidiyorlar.

Peki şirketlerin bile değişime  gittiği  bu devirde üniversite okuyan veya yeni mezun olan öğrenciler,arkadaşlarım kendilerini ne kadar  değişime  sürüklüyor.Ben  NEET’i çözüme ulaştıracak en önemli sorunun bu  olduğunu düşünüyorum.

Günümüz de iş  koşulları ve  iş  bulma şansı üniversite sıralarında tahmin ettiğimizden çok daha zor ve çetin bir hal almış durumda bunu özellikle kendim de yeni mezun bir öğrenci olarak son dönemlerde  tecrübe ediyorum.  Peki bizler üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar  bahsettiğimiz %28.4’e girmemek için neler yapabiliriz veya yapmalıyız;

-Üniversite  dönemi boyunca  bölümümüz ile ilgili veya daha sosyal olayları işleyen toplulukları üye olup bir çok farklı insanla tanışmalı ve geniş bir network  yaratmalıyız.

-Yabancı dilimizi bu süreç içinde kesinlikle geliştirmeliyiz.

– Şu an eğitime devam eden  arkadaşlar kesinlikle iş dünyasına girmeden önce gönüllü stajlar yaparak deneyim kazanmalısınız.Yeni mezun için “Staj” dediğimiz kavram tahmin ettiğinizden çok daha  büyük bir öneme sahip bunu  iş görüşmelerinde kesinlikle göreceksiniz.

-Teknolojinin böylesine geliştiği bu dönemde Linkedin,Kariyer.net  gibi iş platformlarını es geçmeyelim bu platformlarda network oluşturup olumlu ve pozitif bir dijital ayak izi bırakmaya önem gösterelim.

-İnternette  yazan bir çok  mülakat tekniği var  bunları  bilelim fakat,gittiğimiz şirketlerin her birinin mülakat şekli ve kültürünün de birbirinden farklı olacağını unutmayalım.Bu teknikleri ezberlemek  yerine  kendimizi en net şekilde ifade edebilmeye ve heyecanımızı  optimal seviyede  tutabilmeyi öğrenelim.

– Son olarak tabi ki “Sürekli Öğrenme” kavramını benimsemeli ve kendimizi sürekli güncel tutmalı özellikle mesleğimiz ile ilgili makale ve  yazılan yazıları takip edelim.

NEET kelimesini arattığımız zaman Türkçe olarak  çok fazla  bir kaynak seçeneğine  ulaşamıyoruz fakat bu konuda benimde içerisinden fikirler alarak yorum yaptığım ”Fabrikalarda Çalışan Y kuşağı Alarm Veriyor” başlıklı  Hürriyet İk yazısı mevcut  umarım bu “http://www.hurriyet.com.tr/ik/” adresten ulaşarak NEET ile ilgili farklı bir  bakış açısı içeren yazıyı okuyabilirsiniz.

Ve Son olarak  NEET ile başı belada  olan Japonya’nın çekmiş olduğu bir videoyu’da sizinle paylaşarak yazımı sonlandırmak istiyorum.(Kesinlikle izlemelisiniz J)

https://www.youtube.com/watch?v=gTCP9HZVX7s

Güzel  insanlar ile karşılaşmanız dileğiyle sağlıcakla kalınız…

Bir cevap bırakın
Son Yazılar