Nasıl İşsizlik Maaşı Alabilirim ?

Nasıl İşsizlik Maaşı Alabilirim ?

Herkese Merhabalar;

Az sonra  okuyacak olduğunuz bilgileri  İşsizlik Maaşına ihtiyacınız olduğu için değil de , konuyu merak ettiğiniz için okuyor olmanızı temenni ederim :)

Bugün, bir çok çalışanın merak ettiği ve kafalarda soru işareti yaratan bir konu olan İşsizlik Maaşı  hakkında yazmak istedim Çalışan herkesin çalışma hayatı boyunca inişli çıkışlı dönemleri olabilmektedir. İşten çıkarılma süreci bu inişli döneminlerin bir safhasıdır.Fakat uygun şekilde çıkışı yapılan çalışanlar belirlenen şartları sağladığında, geçici bir süre için İşsizlik Maaşı adı altında bir ödenek alabilmektedir. Peki nedir bu şartlar gelin birlikte inceleyelim;

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

İŞKUR’un web sitesinde yer alan bilgilere göre, İşsizlik Sigortası İşsizlik sigortasının kapsamı 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi ile ikinci fıkrası kapsamında olanlardan bir hizmet akdine dayalı olarak çalışan sigortalılar, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20 nci maddesinde açıklanan sandıklara tabi sigortalılar, İstekleri halinde;  4857 sayılı Kanuna göre kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalılar,Ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma aracı işyerleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek alanlarda kısmi süreli iş sözleşmesiyle bir veya birden fazla kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında ay içerisinde çalışma gün sayısı 10 günden az olan kişiler, işsizlik maaşı alabilmektedirler.

İşsizlik Maaşı İçin Ne Kadar Süre Çalışmış Olmam Lazım?

-Bir çalışan iş yerinden ayrılmadan önce en az 120 gün çalışmış ve prim ödemiş olmalı ve bununla birlikte son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası prim ödemiş olması gerekiyor.

Yukarıda belirtilen şart işsizlik maaşı almak için sağlanması gereken en temel koşul. Bu şarta göre,

 • 600 gün çalışarak  işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar 180 güne,
 • 900 gün çalışarak  işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar 240 güne,
 • 1080 gün çalışarak işsizlik sigortası prim ödemiş olanlar  300 güne,

kadar işsizlik ödeneği alma hakkı kazanmaktadır.

 Belirtilen Şartları Sağlıyorum Ne Yapmalıyım?

İşten çıkarıldınız ve yukardaki şartları sağlıyorsanız, İş Sözleşmesinin fesih edildiği tarih itibarıyla 30 gün içerisinde İşkur’a giderek başvuruda bulunmanız gerekiyor. İlgili başvuru ayrıca  İşkur’un resmi web sitesinden online olarak yapılabiliyor.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı hesaplanırken, sigortalının son dört aylık prime esas kazançlarına bakılarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak yapılıyor. Hesaplanan işsizlik maaşı tutarı,en düşük aylık asgari ücretin yüzde kırkı altına düşemezken aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini de geçmiyor.

Örn: 1.777,50 * 0,40 yaparsak 2017 yılında en düşük işsizlik maaşı olan 711 lirayı,

         1.777,50 * 0,80 yaparsak 2017 yılı en yüksek işsizlik maaşı olan 1422 lirayı bulmuş oluruz.

Belirtilen bu ücretlerden sadece Damga Vergisi kesilmektedir.

İşsizlik Maaşını Almaya Engel Olmayan Durumlar Nelerdir?

 • Hastalık,
 • Ücretsiz izin,
 • Disiplin cezası
 • Gözaltına alınma,
 • Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
 • Grev,
 • Lokavt,
 • Doğal afet, sebebiyle işyerinde çalışmanın durdurulması veya ara verilmesi

Gibi durumlar da ,son 120 günün hesabında prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmamaktadır.

 Hangi Durumlarda İşsizlik Maaşı Kesintiye Uğrar ?

-İşsizlik ödeneği almakta olan bir kişi, işsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalışırsa ve bu ilgili yetkililer tarafından tespit edilirse işsizlik ödeneği tekrar verilmemek  üzere kesilmektedir.

-İşsizlik ödeneği alan bir kişi, ödeneği almaya devam ettiği dönem içerisinde emeklilik gerekçesiyle yaşlılık aylılığı almaya başlarsa, yaşlılık aylığını almaya başladığı tarihten itibaren işsizlik ödeneği kesilir.

-İşsizlik ödeneği alan bir birey, işsizlik aylığı aldığı dönemde İşkur tarafından önerilen  meslek geliştime kurslarına haklı sebep göstermeden reddeden veya devam ettiği kurs süresinde yine haklı sebep göstermeden devamsızlık yapması halinde işsizlik ödeneği kesilir.

Not: İşsizlik ödeneği alan bir kişi, ödeneği almaya devam ettiği dönem içerisinde; adres değişikliği, yaşlılık aylığına hak kazanması, bir işte çalışmaya başlaması askerlik görevi için silah altına alınması, ülke dışına çıkması gibi değişiklikler 15 gün içinde İşkur’a bildirmelidir. 

Eksik ve yanlışım var ise affola, değerli düzeltmelerinizi okumaktan keyif alırım.

Bir sonraki yazıda buluşmak dileğiyle şen ve esen kalınız…

Yorum ( 2 )
 1. Yılmaz Barış
  27 Aralık 2017 at 00:52
  Cevapla

  Hakedenlerin mutlaka başvrmasını tavsiye ediyorum. Bu ödenek siz çalışırken maaşlarınızdan kesilen bedellerle oluşturuluyor. Ve önemli bir kısmı kullanılmıyor.
  Etrafımda işten ayrılanları görürsem mutlaka yönlendiriyorum. maaşın yerini tutmaz elbette ama gene de hatırı sayılır bir miktar ödeniyor.

  • gokhansengul
   gokhansengul
   1 Ocak 2018 at 13:24
   Cevapla

   Yılmaz Bey Merhabalar,
   Belirttiğiniz gibi hakeden kişilerin kesinlikle başvurması ve faydalanması gereken bir husus.

Bir cevap bırakın
Son Yazılar