Kurumsal Mailleşme Kuralları

Kurumsal Mailleşme Kuralları

Herkese Merhabalar;

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bir çok kavram ve yenilik hayatımıza girdi.Hayatımıza girenlerden birisi olan “E-Mail” kelimesi  özellikle iş dünyasında en çok duyulan kelime haline  geldi.

Günümüz iş dünyasında neredeyse her  süreç  e-mail üzerinden  tarafların iletişime geçmesiyle yürütülür hale geldi. İşte bu süreçlerin yürütülmesinde ve iki veya daha fazla tarafın birbiri ile daha sağlıklı iletişim kurması için bazı yazışma ve görgü kurallarına uyması gerekmektedir.Mailleşmenin sağlıklı olabilmesi için uyulması gerek kurallar;

  • İlk olarak göndereceğimiz kişinin mail adresini alıcı kısmına doğru bir şekilde girmeliyiz.Daha sonra mailleşmenin durumuna göre Cc ve Bcc kısımlarına da başka alıcılar girebiliriz.
  • Mailin ana konusu ne ise kesinlikle bu konuyu mailin başlığına uygun şekilde yazmalıyız. Konusu belirtilmemiş mailler alıcı tarafından ertelenebilir veya unutulabilir.
  • Maile başlangıç olarak “ …… Hanım/Bey Merhabalar” şeklinde başlamak en uygun ve mantıklı olan başlangıç şeklidir.
  • İş dünyası tempolu ve yoğun olduğu için karşı tarafın zaman sıkıntısı olabileceğini düşünerek,alıcıya vereceğimiz mesajı imla ve görgü kurallarına uygun olacak şekilde en kısa ve en net  şekilde hazırlayıp göndermeliyiz.
  • Son olarak maili “iyi dileklerimle”,”teşekkürler”,”iyi çalışmalar” şeklinde nazik cümleler ile bitirmeliyiz.

Bir sonra ki yazı görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız…

Saygılarımla

Bir cevap bırakın
Son Yazılar