Küçük İşletmelerin Yaptıkları Hatalar

Küçük İşletmelerin Yaptıkları Hatalar

Herkese Merhabalar;

Bugün sizlere piyasa çok büyük rol oynamalarına karşın değeri çokta bilinmeyen küçük işletmeler ile ilgili bir yazı yazmak istedim.Küçük işletmeleri başarısızlığa götüren  ve gözlemlediğim bir kaç maddeyi  paylaşmak istedim.Umarım yararlı olabilirim.

1-İleriye Gitmekten Korkmak

Bazı küçük işletmeler belli bir kar oranı sağladıktan sonra bunu kendilerine yeterli görüyor ve bir adım daha ileriye  gitmekten çekiniyorlar.Bundan önceki adımı attınız ve başardınız,bundan sonra ki adım neden olmasın ki ?

2- Yanlış Kişilerle İle Doğru İşler Yapmaya Çalışmak

Küçük işletmelerde yapılan  diğer bir hata ise  doğru işi yanlış kişilerle yapmaya çalışmak.Bu durum genelde  işletme sahiplerinin daha az  para harcama  düşüncelerinden kaynaklanıyor.Örneğin yapılması gereken bir işi daha ucuz yapan  kişiye yaptırıyor ama verim alamıyor veya daha da  kötüye  gidiyor.Bu aşamadan sonra  bozulan işi düzeltmek için daha da çok para harcanıyor.Bu yüzden doğru işi doğru  kişiler ile yapmaya dikkat edilmelidir.

3-Teknolojiyi Verimli Kullanmamak

Küçük işletme sahiplerinin çoğu kendi işletmeleri için teknolojik araçları  gereksiz masraf olarak görüyor.Reklam,Web sitesi,Blog  vb. tanıtım amaçlarını verimli şekilde  kullanmıyorlar.Unutmayalım günümüzde artık her şey teknolojiye bağlı olarak gelişiyor.Sizlerde  bu araçları kullanarak  işinizi geniş kitlelere yayabilirsiniz.

4- Yerinde Saymak

Bir çok küçük işletme  belli bir oranda büyüdükten sonra  yerinde sayma konumuna  düşüyor ve yıllarca yerinde sayıyor.Büyüme adımları atmıyor veya  başka işletmelerle  birleşerek büyümeye sıcak bakmıyor.Dünya dönüyor ve  koşullar çok hızlı değişiyor. Büyümezsek sisteme yem olabiliriz.DİKKAT!!!

5- Büyük Markalara Özenmek

Bazı  küçük işletmeler  piyasanın en büyük  firmalarına  özeniyorlar ve o firmalar gibi kampanyalar veya reklam,tanıtım  yaparak  bütçelerini aşan işlere giriyorlar.Kendi bütçe ve çapımıza uygun faaliyetler yaptığımız takdir de daha başarılı olabiliriz.

6-) Plansızlık

Küçük işletme sahiplerinin yaptıkları  hataların en temelinde  plansızlık yatıyor. Küçük çaplıda olsak biz bir işletmeyiz ve belirli dönemleri kapsayan planlamalar yapmak zorundayız.Planlamayı atladığımız zaman diğer bütün hatalar birbiri ile yarışırcasına karşımıza çıkacaktır.Bu yarışı önde bitirmek istiyorsak.PLANLAMALIYIZ

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız…

Bir cevap bırakın
Son Yazılar