İşletmelerin Alması Gereken Eğitimler

İşletmelerin Alması Gereken Eğitimler

Herkese Merhabalar;

“Eğitim” kelimesi  geçmişten  günümüze  o kadar çok genişledi ve değişime  uğradı ki hayatta en sık duyduğumuz  kelimelerden birisi haline geldi. Eğitim artık  sadece okullarda dört duvar  arasında verilen  bilgiler topluluğu olmaktan çıktı ve  hayatın her alanına yayıldı. Günümüz iş dünyasında,   Ceo da  olsak, Orta kademe yönetici de olsak ,Mavi yakalı bir çalışan da  olsak en çok duyduğumuz kelimelerden birisi Eğitim olmaya başladı.

Özellikle iş dünyasın da  alınan eğitimler son yıllarda çok popüler olmaya başladı. İşletmeler  kendilerini ve çalışanlarını  güncel tutmak amacıyla  her  kademe çalışanına uygun eğitimler vermeye başladılar. Her işletme  kendi  yapı ve  faaliyet alanına  göre  eğitim verse de  , her  işletmede verilmesi gereken bazı zorunlu eğitimler vardır. Bakalım neymiş bu zorunlu eğitimler;

  1. İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimi

Bu eğitimin amacı  iş yerinde çalışanlara en optimal  ortamı sağlamak, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını en aza  indirmek, karşı karşıya oldukları tedbirleri gözle  önüne sererek riskleri en aza indirmektir.

  1. İlk Yardım Eğitimi

Bu eğitimin amacı  iş yerinden  istenmeyen herhangi bir kaza,yaralanma vb. durumlar olduğu zaman tıbbi bir yardım gelene kadar ilk yardım müdahalesini yapabilecek personeller  yetiştirmektir. İşletmeler  ağır sanayi ve kaza riski yüksek çalışma ortamlarında  her on çalışan için  bir , diğer yerler için ise  her yirmi çalışan için bir kişi bulundurmak zorundadır.

  1. Temel Yangın Eğitimi

Bu eğitimin amacı  işletmede meydana gelen bir yangın durumunda  çalışanların neler yapması gerektiği, yangına nasıl müdahale edilmesi gerektiği, hangi ekipmanları  kullanması gerektiği  veya kendilerini nasıl korumaları gerektiğinin eğitimi verilmesidir.

  1. Ergonomi Eğitimi

Özellikle  oturarak çalışan kişilerin şikayetçi olduğu  eklem,sırt,boyun ağrıları gibi duruş bozukluklarına yol açan durumları ortadan kaldırmak ve çalışanı bilinçlendirmek için verilen eğitimlerdir.

  1. Arama Ve Kurtarma Eğitimi

Çalışanların herhangi bir deprem , yıkım,yangın gibi felaket durumların da profesyonel ekipler  gelene kadar arama ve kurtarma çalışmalarını doğru malzeme ile doğru şekilde yapmasını sağlamak için verilen eğitimlerdir.

Bu belirttiğim eğitimler  sektör  fark etmeksizin her işletmenin temel olarak  çalışanlarına vermesi gereken eğitimlerdir. Sektör ve şirket yapısına göre değişen çok sayıda  daha eğitimler mevcuttur.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız…

Bir cevap bırakın
Son Yazılar