İş Hayatında Sinerjik Miyiz ?

İş Hayatında Sinerjik Miyiz ?

Herkese Merhabalar;

Günlük hayatta sıkça karşılaştığımız bir kavramdır sinerji. Aslına bakıldığında  hayatımızda bir çok yerde sinerji oluşturduğumuz zaman  bir çok şey kazanabiliriz Ben bugün sinerji kavramının iş dünyasındaki yerini  anlatmaya çalışacağım umarım yararlı bir yazı olur.

Sinerji dediğimiz kelime bize;  bir işi tek başımıza  yapmak yerine  başkaları ile birlikte uyum içinde yaparsak o işten çok daha fazla  verim alırız diyor. Evet  sinerjinin ne olduğu az çok hayalimizde  canlandı.

Günümüz iş dünyası  artık o kadar  hızlı ve değişken bir durumda ki saniyeler  içinde  her şey değişebiliyor. Trendler değişiyor, müşterilerin istekleri günden  güne artıyor ve  karmaşıklaşıyor , firmalar arası rekabet  daha da  güçleniyor, piyasa  koşulları değişiyor.

Eğer işletmeler  bu koşullar altında ayakta kalmak istiyorlarsa öncelikli olarak  kendi bünyelerinde bir sinerji oluşturmaları gerekiyor. Çünkü oluşturacakları bu sinerji işletmenin faaliyetlerini başarıya  ulaştıracak  kapının anahtarıdır.

Peki işletmeler bu sinerjiyi oluşturmaya nereden başlamalıdır?

İşletmelerde genelde  fonksiyonlar arasında bir çatışma  görülür. Örneğin, üretim  departmanı kendisini vazgeçilmez gibi görür  veya  satış departmanı ben olmasam para kazanamayız gibi bir düşünce  ile kendi üstünlüklerini kabul ettirmeye çalışırlar.

Fakat sinerji bize ne demişti, birlikte yap daha çok verim al. Unutmayalım!!!

Bu noktada sinerji oluşturulduğu zaman  işletmenin içerisinde  ve departmanlar arasında  bir bütünlük sağlanacak ve bu bütünlük işletmeye başarı olarak yansıyacaktır.Bu birleştirici görev İnsan Kaynaklarına düşmektedir.

Bir diğer sinerji oluşturulması gereken nokta ise Üst yönetim, Yöneticiler ve işletme içindeki çalışma  gruplarıdır. Çünkü bu üç grup arasında çoğu zaman  bir anlaşmazlık veya  görüş farklılıkları vardır. Aradaki sorun veya anlaşmazlık işletmenin yararını sağlayacak bir konu  için olsa dahi,bir zaman sonra  bu  anlaşmazlık  negatife yönelir ve  verimlilik azalır.

Fakat sinerji bize ne demişti, birlikte yap daha çok verim al. Unutmayalım!!!

Sinerjiyi  hayatımızın bir çok yerinde kullanabiliriz. Sinerji oluşturacak kadar  olgun ve düşünceli bir birey olduğumuzda iş dünyasında olduğu gibi özel yaşamımızda  başarı ve mutluluk kaçınılmaz  olacaktır.

Bir sonraki yazıda  görüşmek dileğiyle mutlulukla kalınız :)

Bir cevap bırakın
Son Yazılar