İş Veren Markası Olmak

İş Veren Markası Olmak

Herkese Merhabalar;

Son yıllarda  değişen iş dünyasının en popüler konularında birisidir İşveren Markası. Yüzlerce  farklı şekilde değerlendirilerek  tanım yapılabilecek bir kavramdır bence. Ama  kısaca  tanımlarsak.

İşveren Markası: En çok çalışılmak istenen şirket olmak gibi bir tanım yapabiliriz.

Yani iş arayan  adayların en çok çalışmak istedikleri ve  çalışmayı tercih ettikleri şirketler aslında günümüz iş dünyasında İşveren Markası halini alıyor. Günümüzdeki  şirketleri de  bu  sürece yani İşveren Markası olma sürecine iten bir çok çeşitli neden sayılabilir, fakat bunların başında kesinlikle Y kuşağı ve Y kuşağının düşünceleri, iş dünyasından beklentileri geliyor .Firmalar  bu yeni kuşağa ve trendlerine ayak uydurmak ve işveren markası olmak için adeta birbirleri ile yarış halindeler. Tüm büyük şirketler  yetenekli ve kendi kültürüne uygun adayları kapmak ve rakiplerinden bir adım daha öne geçmek için bir çok yenilik ve yatırımlar yapıyorlar.

Adayların Gözünden İşveren Markası

Adaylar bir markayı işveren markası olarak görmek ve  ona bağlılık oluşturmak için öncelikle o markanın dijital ortamdaki saygınlığına, vizyonuna, misyonuna  ,marka hakkında yapılan yorumlara, markanın sosyal faaliyetlerine, projelerine, çalışanına verdiği değere bakıyor ve  kendi içlerinde bir yargı oluşturuyorlar.

Bu adayların içerisinden özellikle Y kuşağı adaylarına bakacak olursak, Y kuşağı adayları  firmanın daha çok popülerliğine ve o firmada ne kadar kısa sürede  yükselebileceklerine bakıyorlar. Ayrıca  firmanın kendilerine katacakları  eğitime, gelişime, kariyer olanaklarını da süreç içinde değerlendiriyorlar.

Şirketlerin Gözünden İşveren Markası Olmak

Şirketler için İşveren Markası olma sürecinde  anahtar kelime kesinlikle “Yetenek” tir. Çünkü  şirketler tüm bu İşveren Markası olma   faaliyetlerini, yetenekli ve kendilerine uygun adaylara  ulaşmak için gerçekleştiriyorlar. Süreci  başarılı şekilde  yöneten ve  adaylar için CAZİP bir  marka halini alan şirketler  rakiplerinden bir adım daha öne geçiyorlar.

İşveren Markası olarak öne çıkan şirketlerin diğer bir özelliği ise “Çalışana Değer Verme” olarak ön plana  çıkıyor.  Çalışanlarına  bir işçi olarak değil de bir değer olarak bakan  şirketler çok daha öne çıkıyorlar ,daha önce  bir ele aldığım yazının konusu  olan Mutlu Çalışan = Mutlu Müşteri  denklemi burada  ortaya çıkıyor. Çalışanlar mutlu olduğu sürece  ,işine çok daha bağlı oluyorlar ve daha iyi performans  göstererek ,müşterilerinde mutluluğunu sağlıyorlar.

Ayrıca  şirketler İşveren Markası olma sürecinde daha hızlı ve kararlı ilerleyebilmeleri için kesinlikle  şirketi içerisinde  İnsan Kaynaklarının belirlediği planlar dahilinde eğitimler alınmalı ve  aynı zamanda  şirket içerisinde İşveren Markası  Uzmanları  bulunmalıdır. Böylece bu süreç çok daha profesyonel  şekilde  yürütülebilir hale gelecektir. Tüm bu süreç esnasında  planlama, eğitim, uygulama vb. faaliyetler  İnsan Kaynakları tarafından planlı bir  şekilde yürütülmelidir.

Şirketler  yine  bu süreçte  tüm faaliyetlerini  sosyal medya üzerinden değil, üniversitelerde, kariyer zirvelerinde, yetenek kamplarında vb. sosyal  projelerde  ve adaylar  bir araya gelmeli  ve yüz yüze görüşerek  yetenekli adayları  şirkete çekmeye çalışmalıdırlar.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız :)

Bir cevap bırakın
Son Yazılar