İş Gücü Karşılamada İç Terfi

İş Gücü Karşılamada İç Terfi

Herkese Merhabalar;

İnsan Kaynakları planlaması işletmeler için  uzun soluklu ve önemli bir planlamadır. Bu planlamada  şirketin misyonu, vizyonu, kültürü , işgücü ihtiyacının karşılanması, eğitim planlaması , çalışma  şekli gibi bir çok  kriter şirkete en verimli olacak şekilde planlanır. Ben bugün bu kriterlerden birisi olan  işgücü karşılanması kriteri ve sürecinden biraz bahsetmek istedim. Gelin hep birlikte  inceleyelim;

Şirketlerin ellerinde ki en büyük koz şüphesiz ki çalışanlarıdır. Ve buna paralel olarak şirketin başarısı bu çalışanların mutluluğu ve motivasyonuna bağlıdır. Bu başarı anahtarının farkında olan işletmeler  çalışanlarının motivasyon ve mutluluğu için farklı yollara başvurmaktadır . Çalışan mutluluğunu ve bağlılığını sağlamanın  yollarıdan bir tanesi de İç Terfi yöntemidir.

İşletmeler İnsan Kaynakları planlamasında  belirledikleri açık pozisyonlar için ya iç terfi yöntemini kullanır ya da  dışarıdan yeni bir aday bulma yoluna gider. Bu uygulanan her  iki yönteminde farklı avantaj ve dezavantajları  vardır.

İç terfi yöntemine bakıldığı zaman, bu yöntem şirket içi çalışanları daha motive edici ve  hırslandırıcı bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü şirket içerisinde bir çalışan  bir üst  pozisyona terfi ettiği zaman, diğer çalışanların zihninde terfi edebilecekleri hissi uyanıyor ve bu da çalışanları terfi için daha motive ve daha istekli çalışır hale getiriyor.

İşletmeler için maddi yönden bakıldığında ise iç terfi yöntemi  bir avantajı daha beraberinde işletmelere  getiriyor. Bu avantaj da  yeni  adayın  oryantasyon, eğitim gibi maddi yüklerinden işletmeyi kurtarmasıdır. İç terfi ile getirilen aday zaten şirket  kültürüne ve çalışma şekline  adapte olduğu için o pozisyona alışmada zorluk çekmiyor .Fakat dışarıdan getirilen ve belirli süreç ve eğitimlerden geçmesi gereken aday  işletmelere  ek maliyetleri beraberinde getirebiliyor.

Şirketler  özellikle  yönetici kadrolarında ki açıkları doldurma sürecinde kurum kültürünü ve kurum değerlerini benimseyecek yönetici bulmakta zorlanabiliyorlar. Dışarıdan tercih edilen adaylar  kurum  kültürüne ve disiplinine ayak uyduramayabiliyor. İşte bu noktada bakıldığında  bu yönetici boşluğu  iç terfi ile  doldurulduğunda, zaten şirket içerisinden çalışan birisi getirileceği için bu süreç daha kolay ve sorunsuz hale  gelebiliyor

İç terfi ile birlikte  işletmeler  kendi  bünyesinde ki yeteneklerin farkına varabiliyor ve işletmede ki yetenekli çalışanlara daha iyi imkan ve kariyer olanakları sağlayabiliyorlar. Böylece bir üst pozisyona terfi eden  kişinin  yerine  yine işletme içerisinden birisi getirilebiliyor ve böylece  alt kadrolara da yükselme imkanı sağlanabiliyor.

İç terfi sürecinde  bence  dikkat edilmesi  gereken en  önemli nokta  KIDEM değil  HAK ETME unsurudur. İç terfi kıdeme  dayanarak yapıldığı takdir de pozisyon için uygun ve yeterli adaylar sağlanamayabilir. Bu yüzden  bu süreçte objektif olunmalı ve HAK eden adaylar  terfi ettirilmelidir.

 

Hak ediyorsanız  terfi almanız dileğiyle ,sevgi ve sağlıcakla kalınız …

Bir cevap bırakın
Son Yazılar