İş Gücü Karşılamada Dış Kaynak Kullanımı

İş Gücü Karşılamada Dış Kaynak Kullanımı

Herkese merhabalar;

Daha  önce İş gücü karşılamada  İç Terfi konusunu  ele almış   avantajları ve dezavantajlarından bahsetmiştim. Bugün de Dış Kaynaklardan  iş gücü karşılama durumundan bahsetmek avantaj ve dezavantajlarına değinmek istiyorum. Gelin hep birlikte  inceleyelim.

İlk yazı da  belirttiğim  iç terfi durumu  için  işletmeler  her zaman kendi bünyesinde bu pozisyona  uygun çalışan bulamayabilirler, yanlış adayı da  terfi ettirmemek adına  Dış Kaynaklara  yönelirler. İşletmeleri  dış kaynaklara yönelten sadece  işletme içinde  uygun aday bulunmaması değildir, uygun aday bulunsa dahil işletmeler ;

  • İşletmeye yeni  yeteneklerin katılması,
  • Çalışan portfolyosunu çeşitlendirmek,
  • İşletme  kültüründen farklı görüşlere yönelmek amacıyla,
  • Kuruma yeni heyecan ve hareketlilik katmak,

gibi amaçlardan dolayı dış kaynaklara  yönelebilirler.

Dış Kaynak kullanımı  sürecinde işletmeler, özellikle İnsan Kaynakları çok dikkatli ve hassas olmalıdır çünkü bu süreçte  var olan ve işleyen bir düzene dışarıdan yeni bir oyuncu getirilecektir. Dışarıdan getirilecek bu oyuncunun, getirileceği pozisyona  uygun olduğu anlamak için süreç içerisinde  birebir görüşmeler, mülakatlar gibi ,tanıma ve  uygunluğu anlama süreçleri çok iyi şekilde planlanmalı ve yönetilmelidir. ,

Yapılan mülakatlardan sonra  işe alınan adayın ,alışma süreci denilen Oryantasyon süreci de çok iyi şekilde planlanmalıdır, çünkü aday bu süreçte  işletmeyi tanıyacak ve işletme  hakkında ki  fikirler  zihninde yerine  oturmaya başlayacaktır. Bu süreçte  özellikle İnsan Kaynakları çok dikkatli olmalıdır, yapılacak herhangi bir yanlış hamle adayın  işletmeye karşı  anti-sempati kazanmasına neden olabilir ve adayın kaybedilmesi ile sonuçlanabilir ki bu durumda işletme  için ekstra masraf ,tekrar  mülakat ve  tanışma  süreci demektir.

Özellikle son  dönemlerde işletmelerde İnsan Kaynaklarının önemi ve değerinin artması ile birlikte  işletmeler arasında uygun adayı  kapma  yarışı başladı diyebiliriz bence.

Bu cümleyi yazma sebebim, son dönemlerde İşletmelerin çok daha etkin olarak  sosyal medya platformlarında  bulunması, çok farklı şekilde ilanlar vermeleri, çeşitli uygulamalar, oyunlar şeklinde mülakatlar yapmaları en iyi adaylara ulaşma  projeleri diye düşünüyorum.

İşletmeler Dış Kaynağı Nasıl Ve Ne Şekilde Bulur ?

İşletmeler bu süreçte;

Profesyonel  Danışmanlık Şirketlerinden Yardım Alma,

Genellikle kendi bünyesinde İnsan Kaynakları departmanı bulunmayan işletmelerin başvurduğu bir yöntemdir. Ya da  kurumun  ihtiyacı  olan adayın  çok profesyonel olması gerektiği durumda adayın  gerekli seçim yöntemlerinden geçmesini sağlamak için bu yöntem kullanılır. İşletmenin  ihtiyacına  göre bu yöntemi kullanma durumları farklılık gösterebilir.

Kariyer Sitelerine  İlan Verme,

İşletmeler kariyer  sitelerine  ilan vererek, çok kısa bir sürede binlerce adaya  ulaşabilir ve ihtiyaç duyduğu adaya  çok  hızlı şekilde ulaşabilir.

Duvar Afişleri,

Genelde mavi yakalı çalışan  ihtiyacı durumunda  kullanılan ve  özellikle tekstil üzerine  çalışan işletmelerin başvurduğu bir yöntemdir.

Mevcut Çalışanlar Sayesinde,

İşletmede  mevcut  olarak çalışan kişiler aracılığıyla açık pozisyonun etrafa  duyurulmasıdır. Çalışanlar  kendi etrafında ki insanlara açık pozisyonu  bildirerek  pozisyon için uygun aday bulunmaya çalışılır.

Bunlar gibi bir çok  yöntem  dış kaynak bulmada  kullanılabilir.

İşletmelerin  bu süreçte çok hassas ve dikkatli davranmaları gerekmektedir.İyi seçilmeyen  adaylar işletmeye zarar ve maliyet unsurundan başka bir şey getirmeyecektir.

İstediğiniz işe uygun aday olmanız dileğiyle, bir sonra ki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalınız:)

Bir cevap bırakın
Son Yazılar