İş Dünyasında Yeni Yaka:Altın Yakalılar

İş Dünyasında Yeni Yaka:Altın Yakalılar

Teknolojinin gelişmesi ve Bilgi’nin öneminin artması ile birlikte  bir çok alanda  olduğu gibi iş dünyasında da bir çok yenilikler ve yeni kavramlar meydana geldi. Teknolojinin bu hızlı ilerleyişinin iş dünyasına kazandırdığı kavramlardan birisi de  “Altın Yaka” oldu.Günümüzde Mavi Yaka,Beyaz Yaka  kavramlarını hepimiz duyduk fakat  Altın Yaka kavramını yeni duyuyor olabiliriz. Peki kim bu  Altın Yakalılar gelin hep birlikte tanıyalım;

Altın Yakalılar(Bilgi İşçileri): Yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi için gerekli olan bilgiyi üretebilen, ürettiği bu bilgiyi teorik ve pratik olarak en iyi şekilde kullanabilen iyi eğitimli ve  profesyonel insanlar olarak tanımlanabilir.

Altın Yakalılar herkesten farklı şekilde düşünen ve  düşündüklerini uygulayan,sorumluluk almayı seven ve yetki sahibi olmayı isteyen insanlardır.Beyaz Yakalılardan en büyük farkı ise rutinden kaçarak yeni bilgiler üretmek ve bunları en iyi şekilde uygulamaktır.

Altın Yakalıların genel özellikleri göz önüne alındığında  CEO,CFO,CIO,Genel Müdür pozisyonunda  olan kişiler veya bu pozisyonlar ile direk ilgili çalışan kişiler Altın Yakalı kavramını taşıyan kişilere örnek olarak verilebilir diye düşünüyorum.

Ayrıca bu kişiler iş dünyasında aranan, teknoloji ve bilgi teknolojilerini etkin şekilde kullanabilen,birden çok işi aynı anda  düşünebilen ve uygulayabilen,sorun çözücü olarak karşımıza çıkan,işletmelerin entelektüel sermaye oranını arttıran kişiler olarak tanımlanmaktadır.

 

Bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız…

Bir cevap bırakın
Son Yazılar