İŞ DÜNYASINDA “SPRİNT” MODELİ

İŞ DÜNYASINDA “SPRİNT” MODELİ

SPRİNT NEDİR ?

Takvimlerden bir yaprak daha  koparıp attığımız her gün dünya bir adım daha  ilerliyor,hızlanıyor ve karmaşıklaşıyor.Bu hız ve  karmaşa  dünya üzerinde her şeyi etkilediği gibi iş dünyasını ve iş dünyasının oyuncuları  olan bizleri yani çalışanları da etkiliyor.

Etkisine maruz kaldığımız  bu hız ve karmaşıklıktan etkilenmemek için iş dünyasında neredeyse her gün yeni trendler ve stratejiler geliştiriliyor ve  uygulamaya geçiriliyor.Bugün de bu  yeni trendlerden biri olan ve son zamanlarda  dikkatimi çeken bir model olan “SPRİNT” modelini incelemek ve sizlerle paylaşmak istedim.

Son zamanlarda  adından çokça söz ettiren sprint  aslında “ hızlı koşu” anlamına gelmektedir.Bu hızlı koşuyu iş dünyasına  uyarlar isek,”hızlı çözüm” veya “hızlı sonuç” odaklılık anlamını çıkartabiliriz diye düşünüyorum.

Sprint Nasıl Uygulanır ?

Sprint’i uygulayan takımlar, takımın karar vericisi dahil olmak üzere genellikle 5-10 kişiden oluşmaktadır.Tabi ki bu sayı şirket yapısı ve üzerinde  çalışılan projeye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Şirketler  sprint modelini uygularken sadece belirli bir odak noktası belirler ve bu nokta üzerinde yoğunlaşırlar.Genelde 5  günlük periyot olarak  uygulanan sprint modeli şirket ve odaklanılan amaca  göre değişiklik gösterebilmektedir.  5 günlük bir sprint modeli uygulayan şirket;

Pazartesi : Mevcut sorunları masaya yatırarak önem sırasına göre sıralar ve odaklanılması gereken sorunları tespit eder.

Salı: Odaklanılan sorun hakkında alternatif çözüm önerileri geliştirilir ve optimal çözüm yolu bulunulur.

Çarşamba: Fikirler test aşamasına  getirilir.

Perşembe: Prototip hayata geçirilir.

Cuma: Sprint süreci test edilir veya müşterilere  test ettirilir.

Sprint’in genel hatları bu şekilde betimlenebilir.

Sprint’in İşletmeye  Olan Katkısı.

Aslına  baktığımızda Sprint’i öne çıkaran en temel özellik “Odak” kelimesini içermesidir.Bir takım veya şirket, belirli bir süre  güncel ajandalarını bir kenara bırakıp kesin ve net bir şekilde, çözüme kavuşması gereken bir  soruna  odaklandığında ihtiyaç duyulan çözüme çok kısa  sürede ulaşabilir.Bu durumda   Sprint’in  işletmelere  en büyük  katkısının, sürece  kesinlik ve netlik katması olduğunu söyleyebiliriz.

Sprint Hangi Alanlarda Uygulanabilir ?

Mobil uygulamalar,bankacılık,pazarlama,hizmet sektörleri gibi bir çok sektörde Sprint modeli uygulanabilir.

Bir sonra ki yazıda  görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız…

Bir cevap bırakın
Son Yazılar