İnsan Kaynakları Yöneticisi Kimdir Ve Nasıl Olmalıdır ?

İnsan Kaynakları Yöneticisi Kimdir Ve  Nasıl Olmalıdır ?

Herkese Merhabalar;

Günümüz işletmelerinin başarıya ulaşması için  İnsan Kaynaklarını etkin kullanmaları artık bir zorunluluk haline gelmiş durumda .İnsan Kaynaklarını şirket  misyonu ile birlikte  etkin şekilde  kullanan işletmeler için başarı kaçınılmazdır.

Fakat zorunluluk haline gelen bu İnsan Kaynaklarının başında bulunan ve tüm bu süreçlerde katkısı bulunan  İnsan Kaynakları Yöneticileri Kimdir ? Ne gibi özelliklere sahip olmalıdır? Açıklayalım.

1-) Kişilik Özellikleri:  Bir  kişiyi yönetici  konumuna  taşıyan en büyük unsur tartışmasız  kişiliğidir. İnsan Kaynakları  yöneticisi olan bir  kişi öncelikle rahat iletişim kurabilen ,girişimci, sürekli gelişime  açık ve başarıya doymayan bir kişilik özelliklerine sahip olmalıdır .Ayrıca  tarafsız  olmalı ve ön yargılarından arınmış birisi olmalıdır, çünkü  görevi gereği bir çok insan ile birlikte  etkileşim içinde olacak ve bu kişiler hakkında değerlendirmelerde bulunacaktır .Değerlendirmesini bir  önyargıya  dayalı şekilde yaparsa bu objektifliğine zarar verir ve  başarısızlığı getirir.

2-)Eğitim ve Gelişim Özellikleri: İnsan Kaynakları yöneticisinin en önemli özelliklerinde bir tanesi sürekli gelişime açık olması ve  kendisini sürekli olarak geliştirmesidir. Ayrıca iş hayatı boyunca verilecek  olan sorumlulukların üstesinden gelecek şekilde  eğitim almış olması ve kendini geliştirmiş olması gerekir. Sadece kendisi için değil, yönettiği personelinde sürekli gelişimini sağlamalıdır. Bu yüzden  hayat boyu öğrenme kavramını bir felsefe haline getirmelidir.

3-) İletişim Özellikleri: İnsan Kaynakları uzmanları bence aynı zamanda birer  iletişim uzmanıdır. Çünkü bir organizasyonda  iletişim rolünü en etkin şekilde üstlenen kişi İnsan Kaynakları Yöneticisidir. Çalışanlardan ziyade gerektiği zaman diğer bölümlerin yöneticilerinin de  sorunlarına yardımcı olur.Bu da İnsan Kaynaklarının kurmay bir birim  olduğunun göstergesidir. İş ile ilgili sorunların  yanında , kendisi ile paylaşılan  kişisel sorunlara da yardımcı olabilmelidir. Jest ve mimiklerini çok iyi kullanarak, insanların kendisi ile  iletişime geçmesini sağlamalıdır .Çünkü İnsan Kaynakları yöneticisi, iletişimi kadar vardır o işletmede.

4-) Zihinsel Özellikleri: İnsan Kaynakları yöneticisi ,bir problem çözücü olduğu için öncelikle  olaylar arasında ki neden-sonuç ilişkisini çok iyi bir şekilde çözmelidir ve üretken olmalıdır. Ayrıca çalışanların ödüllendirilmesi, cezalandırılması, motive edilmesi vb. gözlem isteyen işler ile alakalı olduğu için gözlem ve analiz yapma yeteneğine de sahip olmalıdır.

5-)Liderlik:  İnsan Kaynakları yöneticisinin bir diğer  temel özelliği ise  Lider ruhlu olmasıdır. Ama bu demek  değildir ki her  yönetici  bir liderdir ,fakat  her  lider aynı zamanda iyi bir yöneticidir. İnsan Kaynakları süreci sürekli karar vermeye dayalı bir süreç olduğu için, bu sürecin başında  bulunan kişilerin Lider ruhlu olması verilen kararların başarılı olması için çok önemlidir. Ayrıca süreçleri yöneten bu  yöneticilerin koordinasyon, iletişim, öngörü vb. yeteneklere  sahip olması süreçte etkili olmasında çok büyük rol oynar.

Bir sonraki yazıda  görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız…

Bir cevap bırakın
Son Yazılar