İnsan Kaynakları Ünvanları

İnsan Kaynakları Ünvanları

Herkese Merhabalar;

Linkedin kullanan ve özellikle iş ararken İK’cıların Linkedinlerine  göz atan adayların çok sık karşılaştığı ve acaba aralarında ki farklar ne  diye düşündüğü  HR Business Partner, HR  Specialist, HR Generalist  arasında ki farklılıkları açıklamak istedim.

HR Business Partner Kimdir ?

Bir iş yerinde  HR Business Partner olarak çalışan  kişi şirket genelinden  ziyade, işletmenin fonksiyonları  ya da  departmanları dediğimiz kısımlara özel olarak atanan kişidir. Örneğin, HRBP olarak  görev alan kişi üst yönetim tarafından üretim departmanına atandığını düşünelim, bundan sonra o kişi ağırlıklı olarak  üretim bölümü ile ilgili olan İnsan Kaynaklarını  üstlenecektir yani  üretim bölümünün gelişimi, eğitimi, kariyer  yolu çizimi  gibi  İnsan kaynakları sürecini bu bölüm için özel olarak uygulayacaktır. Bu  özel ilgilenme ve beraber iş yapma  ile birlikte İk’cılar  sorumlu oldukları  bölümün iş ortağı olmuş oluyorlar.

HR Generalist Kimdir ?

Bir şirkette HR Generalist olarak çalışan kimse, o  şirketteki tüm İK süreçlerinden sorumludur. Yani eğitimden, özlük işlerine beyaz yakalıdan mavi yakalıya kadar  olan tüm İK süreçlerinde  rol almaktadırlar.

Bu kavramlar bize  yabancı kökenli şirketler ve ortaklıklardan geçtiği için  HR Generalist’in Türkçede tam net bir karşılığı bulunamamıştır. Ama  incelemeye “Generalist” kelimesinden başlarsak, bu kelime anlam olarak “bilgi sahibi, her şeyi bilen, genel kültürü yüksek”  tarzı bir anlama gelmektedir.

HR Generalist olarak çalışan  kişi de geniş bir çalışma alanına sahip olduğu için ve fazla sorumluluk taşıdığı için  genel kültürü yüksek  ve bilgili kişiler olmalıdır.

Açıklaması yapılan diğer kaynaklarda da  bu kelime baz alınarak yapıldığını düşünüyorum ve tanıma  bu kelimeyi baz alarak bakarsak  daha  mantıklı geleceğini düşünüyorum.

HR Specialist Kimdir ?

Türkiye geneli çalışma  prensibine baktığımız zaman bu şekilde çalışma şeklinin çok daha yaygın olduğu görülmektedir.

Belirli bir alanda uzmanlaşmış ve tüm çalışmalarını uzmanlaştığı alanda yapan kişilerdir .Örneğin bir İnsan Kaynakları  uzmanı  Bordrolama ve Özlük alanında uzmanlaşmışsa  bu alana eğilim gösterecek ve tüm çalışmalarını bu alandan yapacaktır.

Farklı bir açıdan bakacak olursak, uzman kişiler uzun yıllar süresince  hep aynı alanda çalışmak zorundadırlar. HR Specialist’ler belirli bir süre sonra  bu işin monoton hale geldiğini ve sıkılmaya başladıklarını hissedebilirler ve verimleri düşebilir.

Şirketin yapısına bağlı olarak yapılacak olan  Rotasyonlar ile bu sorun ortadan kaldırılabilir aynı zamanda  bir kişinin birden fazla  alanda bilgi sahibi olması sağlanabilir.

Bir cevap bırakın
Son Yazılar