Growth Hacking Nedir ?

Growth Hacking Nedir ?

Herkese Merhabalar;

Bir proje fikri olan ve bunu hayata geçirmiş olan bir çok kişi için, projeyi hayata geçirmekten daha  önemli bir süreç vardır ,bu süreç hayata geçirilen  projeyi tutundurma sürecidir. Büyük umutlarla yapılan bir çok proje maalesef  tutundurma aşamasında başarısızlığa uğramaktadır. İşte bu başarısızlığı önlemek amacıyla geliştirilen bir fikirdir Growth Hacking. Burada Growth ,Büyüme kısmını, Hacking ise,büyümeyi sağlayan yöntemleri  anlatmaktadır.

Growth Hacking ,Sean Ellis tarafından 2010 yılında ortaya atılmıştır. Bu yöntemi gerçekleştiren kişilere ise Growth Hacker denir

Growth Hackerların  bu süreçte rol aldıkları  yer ise  tam olarak  projenin  tutunma aşamasıdır. Bu süreçte bizler Growth Hackerları ,online pazarlamacılara benzetebiliriz. Çünkü geliştirme ve pazarlama fonksiyonları arasında bağlayıcı bir rol alırlar .Elde ettikleri veriler sayesinde projenin geliştirilmesine yardımcı olurken, aynı zamanda pazarlama süreçlerini yönetirler.

Günümüzde  yaratılan projelerin bir çoğu  için kısıtlı miktarda harcamalar  ayrılmaktadır ve  bu kısıtlar Growth Hacking kavramının önemini arttırmaktadır. Girişimciler projelerini tanıtmak için  reklam, tanıtım faaliyetleri  vb. maliyetli yolları seçmek yerine, daha  düşük bütçeli olan  Growth Hacking’e başvurmaktadırlar .Bu  yönteme sadece bütçesi kısıtlı işletmeler değil ,dünya devi bir çok markada başvurmaktadır.

Growth hacking  yönteminde  amaç  SEO başta olmak üzere diğer tüm pazarlama kanallarının kullanılmasıdır. Bu plan  dahilinde kısa sürede  ani çıkış yakalamak ve tüm süreçlerin geliştirilmesidir. Geliştirilen süreçler de pazarlama alanında siteye olumlu bir çok geri dönüt olarak  dönecektir.

Growth Hackerlar  Tam Olarak Ne Yapıyorlar ?

Growth Hackerlar, yeni pazara girmiş veya düşüşe geçmiş bir projenin tutunması veya  tekrar hayat  döndürülmesi için, her türlü metriği analiz ederler,  işe yarar verileri test eder ve ölçümlerler. Seo, Google Analytics ve diğer analitik araçları, içerik pazarlaması, A/B testi, viral pazarlama ve sosyal medya pazarlaması konularında çalışarak projeyi geliştirmeye veya hayata  döndürmeye çalışırlar.Bu konuyu daha  iyi anlamamız için  konu ile ilgili klasik bir örneği sizlerle paylaşmak istiyorum.
Twitter
Twitter’ın  ilk yayılmaya başladığı zamanlarda insanlar  sosyal medyadan ya da çevrelerinden görerek Twitter’a bir şekilde üye oldular. Daha sonra hesaplarını unutan ve ziyaret etmeyen kullanıcıların sayısı günden güne artmaya başladı. Twitter ,bu duruma çözüm olarak, reklam vb. yollar ile değil de geriye dönük veri analizi yaparak  çözüm getirdi. Kullanıcılarının aktif iken yaptıkları ve takip ettiklerini analiz etmiş ve, bu kullanıcılara mail vb. yollarla ulaşarak  daha önceden yaptıklarını ve  takip ettiklerini hatırlatarak ,bir çok kullanıcıyı geri kazanmıştır.

Bir sonraki yazıda  görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız…

Bir cevap bırakın
Son Yazılar