Görünmeyenleri Yönetmek

Görünmeyenleri Yönetmek

Herkese Merhabalar;

Elimize bir ekonomi dergisi ya da iş dünyası ile ilgili herhangi bir dergi aldığımız zaman  mutlaka  dergi içerisinde  büyük işler başarmış bir firma  ve onu yöneten bir kişinin tam sayfa resmini  görürüz. Bu dergide görünen kişinin, iş hayatı, çalışma stili, deneyimleri ,tavsiyeleri gibi bir sürü içerik yer alır o sayfada. Bu şekilde  bakıldığında  ilk etapta  o şirketi o noktaya getiren tek unsur o resimde görülen kişiymiş gibi algılanır.

Ve bu tür yapılan röportajlarda , o sayfada ki kişi genel olarak kendi çalışmalarından ve gelecek planlarından bahseder, kimi zaman takım olmak  gibi kavramdan bahsedilse de  küçük puntolarla aralara  sıkıştırılmış bir paragrafta kalır bu konu. Acaba  olayın iç yüzüne bakıldığından o firmayı o noktaya taşıyan tek unsur  o kişimidir ?

Burada değinmek istediğim şey, o kişinin bencilliği veya  şans yardımı  ile oraya  çıktığı  değil tabi ki, oraya çıkabilmek için zaten çok büyük bir yol kat etmek gerekir ,ki bu durum da saygıların en büyüğünü hak ediyor bence. Benim değinmek istediğim nokta bu süreçte ve o dergi sayfasında çokta öne  çıkmayan kişiler olan  GÖRÜNMEYENLER dir.

Kimdir Görünmeyenler

Bir işin,projenin,gösterinin vb. işlerin tüm süreçlerinde  en büyük katkıyı sağlayan ,fakat iş bittiğinde  işin tanıtımı  için tabir-i caiz ise  kamera ve ışıkların karşısına  geçmeyen kişilerdir  GÖRÜNMEYENLER.

Örnek  vermek  gerekirse; bir inşaat projesini gördüğümüz zaman  aklımıza  ilk olarak  o şirketin sahibi veya  o ilginç projeyi tasarlayan mimar gelir. Fakat hiçbir zaman ,o yapıyı ayakta tutan imkanı sağlayan  inşaat mühendisini veya orada çalışan kişileri düşünmeyiz.

Herkesin kendi reklamını yaptığı, bir adım öne  geçmek için gözünü kararttığı bir dönemde nasıl oluyor da bu insanlar  mutlu oluyor ?

Görünmeyen dediğimiz insanlar, iş hayatında ön planda ve popüler  olmayı değil  yaptıkları işlerde ki  ve yapacakları işlerde ki başarılarını ,geri çekilip sessizce izlemeyi tercih etmiş  profesyonel insanlardır. Onlar kendilerini başkalarının dilinden dinlemeyi değil, kendilerini kendi dilinden dinlemeyi tercih etmiş insanlardır. Bu görünmeyen başarılı insanlar  için  ön plana  çıkma  mücadelesi değil, işine odaklanma  süreci çok daha  tatminkar ve onları mutlu eden  bir duygudur.

Aslında  görünmeyenler  bizlere şu durumu çok iyi açıklıyor. Popülerlik ve gücün ,birbirine paralel olmadığını, bir projenin tanıtımında, kamera karşısında veya masanın başında olan kişinin güçlü olan kişi olmayabileceğini açıklıyor. Bu durumda genelde güç GÖRÜNMEYENLERDE oluyor.

Bu görünmemezlik durumu kesinlikle şöyle anlaşılmamalıdır. Görünmeyen kişilerin pasif ve kendi potansiyelinin farkında değiller  gibi düşünülmemelidir. Bu tarz  gizli kahramanlar  kendilerinin farkında ve kendilerinden bir adım daha öteye gidebilmek için, gösterişi değil görünmemezliği seçmiş kişilerdir. Bu ayrımın farkına varmak önemlidir diye düşünüyorum

 

Görünmeyenler Nasıl Yönetilir ?

İşletmelerin çok hassas olması gereken bir noktadayız şu an. Hassas olmalılar çünkü, işletmede yükün büyük kısmını taşıyan ve geri planda kalarak başarı sağlayan farklı insanların yönetimi söz konusu. İşletmeler görünmeyenleri  yönetemediği takdir de ,acı bir tablo ile karşı karşıya kalınması kaçınılmazdır.

Görünmeyenleri yönetmek kolay bir süreç değildir çünkü, bu kişilerin beklentisi ,diğer çoğu kişiye göre  farklıdır. Maaşlarında yapılacak küçük bir miktar zam veya verilecek basit izin tarzı yöntemler bu kişiler üzerinde  uygulanacak bir stratejiler olmayabilir. Görünmeyenleri memnun etmek için, onlara lider olduğunu hissettirme ,işin çok önemli bir parçası olduğunu hissettirme, terfi, rol model oyuncusu olduğunu göstermek  gibi daha manevi stratejiler uygulanmalıdır diye düşünüyorum.

Kısacası biri işin ve işletmenin gizli kahramanları GÖRÜNMEYENLERİ ‘n kıymeti bilinmeli ve elde tutmak içinde  maddi , daha çok manevi  tatminlerin sağlanması gerekir diye düşünüyorum.

 Bu yazıyı okurken, evet bende  bir GÖRÜNMEYENİM diyorsanız, KIYMETİNİZİN  bilinmesi dileğiyle…

İşveren olarak bu yazıyı okuyorsanız GÖRÜNMEYENLERİNİZİN, kıymetini bilmeniz dileğiyle…

Sağlıcakla Kalınız…

Yorum ( 2 )
 1. volkan bilgin
  28 Nisan 2016 at 11:04
  Cevapla

  Gokhan bey araştırmalarinizi biz okuyuculara akici ve yalin bir dille, ufkumuzu genişleterek, önemli göz önünde olmayan konulari işlediğiniz için kendi adima teşekkür ederim. Is hayatinizda bol başarılar dilerim.

  • gokhansengul
   gokhansengul
   28 Nisan 2016 at 11:53
   Cevapla

   Volkan Bey bu güzel görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Dilediğiniz yerlere gelmeniz umuduyla.Sevgiler

Bir cevap bırakın
Son Yazılar