Gel Gel Sende Bizden Sayılırsın:Oryantasyon

Gel Gel Sende Bizden Sayılırsın:Oryantasyon

Herkese Merhabalar;

Bugün sizlere  özellikle yeni bir iş yerinde çalışmaya başlayan kişilerin  kurtarıcısı olan süreci yani Oryantasyon sürecini açıklamaya çalışacağım,umarım sizlere layık bir yazı olur ;

Oryantasyon kelimesi köken olarak  Fransızca  kökenli bir kelime  olup sözlük anlamı yönlendirme, kılavuzluk etme anlamındadır.

İşletme terimi olarak ise oryantasyon, işe  yeni başlayan bir çalışanın  ortama alışması için, çalışana kılavuzluk etme ve çalışma ortamına alışmasını sağlama işlemidir. İşe yeni başlayan bir kişi o gün aşırı heyecanlı ve  karmaşık duygular içinde  olacağı için bu süreç  sistematik  bir şekilde yapılmalıdır aksi takdir de  daha  ilk gün  çalışan  gözünde işletme  yanlış tanıtılırsa ,ileri ki süreçlerde çalışanın performansı bu ilk güne bağlı olarak etkilenebilir. Yani işletmeye bağlı ve  sadakatli bir  çalışan istiyorsak,  işletme olarak  ilk izlenimi çok kaliteli bir şekilde vermemiz gerekir.

Bu süreç işletmelerin  ölçeğine  göre çok farklı şekillerde  gerçekleşebilir. Küçük ve Orta  ölçekli  işletmelerde  genelde   bir günlük olarak yapılan  ve  işletmede uzun süredir çalışan bir yönetici veya  başka  bir çalışanın yardımı ile  gerçekleştirilen bir süreçtir.

Fakat kurumsal ve büyük ölçekli bir firma ise  bu süreç haftalarca  verilen eğitimler şeklinde  olabiliyor. Bu süreçte  işletmeler  Outsourcing yaparak  oryantasyon sürecini gerçekleştirebiliyorlar. Fakat Outsourcing  yerine kendi bünyesinde  bu süreci yöneten  işletmelerde  en  önemli rol İnsan Kaynakları departmanına düşüyor. Bu süreçte İk uzmanlarına düşen görev adayı en iyi şekilde tanıyarak, en uygun şekilde adayı  işletmeye  adapte etmek oluyor.

Temel Oryantasyon Eğitiminde Neler Yapılıyor ?

Bu süreçte çalışana, işletmenin geçmişi ve bugünü, marka değeri,  örgütsel yapısı, hedefleri, misyonu, vizyonu üst yönetim, yöneticiler,organizasyon yapısı, bölümler, üretilen mal ve hizmetler, üretim hattı, üretim süreci, resmi tatil ve izinler, rapor uygulamaları, emeklilik sistemi, disiplin kurallar ,insan Kaynakları bölümü, iş yeri hekimi, eğitmenler, pozisyonu gereği çok fazla iletişimde olabileceği bölüm çalışanlarıyla tanıştırılması da temel oryantasyon  sürecinde  gerçekleştirilir.

Oryantasyonun İşletmeye  Faydaları Nelerdir ?

Çalışanın kendini işletmeye  ait hissetmesini sağlar,

-Çalışanın yeni işine daha kolay adapte olmasını sağlar,

-Takım arkadaşlarına ve işletme kültürüne daha uyumlu olmasını sağlar,

-İşletmenin misyon ve vizyonunu anlamasını ve buna uygun hareket etmesini sağlar,

-Yöneticilerin ve üst yönetimin isteklerini daha kolay anlamasını sağlar.

Oryantasyon süreci işletmeler ve  çalışanlar için çok önemli bir süreçtir. İşletmeler bu süreci bir gelenek haline getirmeli ve  İnsan Kaynakları fonksiyonuna gerekli yatırımları yaparak  bu süreci  daha verimli bir hale getirmelidirler.

Yazımı okuyan değerli ve deneyimli büyüklerim eksik veya yanlışım varsa  lütfen beni değerli yorumlarınızdan mahrum bırakmayınız:)

Bir sonraki yazıda  görüşmek dileğiyle  sağlıcakla kalınız.

Bir cevap bırakın
Son Yazılar