Endüstriyel İnternet Devrimi

Endüstriyel İnternet Devrimi

Herkese Merhabalar;

Sanayi Devriminin gerçekleşmesi ile birlikte makine kavramı insan hayatının tam merkezinde yerini aldı. Merkezimizde yer alan bu makine kavramı sanayi ,tarım, ulaştırma, sağlık gibi çok sayıda sektörü her açıdan etkiledi. Bu etkileşim sabit olarak kalmadı ve hala günümüzde  çok hızlı bir şekilde  ilerlemeye devam etmekte. İnsanlar zamanla  bu makine  kavramını geliştirmeye çalıştılar ve  bu konuda çok büyük başarı elde ettiler .Şu anda neredeyse  yaptığımız her işte  makinelere bağlı durumdayız.

Bu makineler, üretim yapan işletmeler için, az zamanda çok sayıda üretim miktarı, tarım yapanlar için ise  kısa süre içinde  daha çok tohumlama, ulaştırma sektörü için ise kısa sürede insanları bir yerden bir yere taşıma, sağlık sektörü içinde  kısa sürede içerisinde  insan hayatını kurtarma demektir. Dikkatinizi çektiyse  her sektör için  KISA SÜRE  cümlesi ile başladım .Çünkü makinelerin bize kazandırdığı şeylerin en başında kesinlikle  zaman tasarrufu geliyor.

Makinelerin bize yaşattığı devrimi, bizlere yaşatan bir kavram daha var. Evet bu  kavramın adı İNTERNET. İnternet  insan hayatına  girdiğinden beri, hayatı kolaylaştıran şeylerin en başında  geliyor bence . Günümüzde  artık internet öyle bir hal aldı ki, ekmeğimizi bile  internetten sipariş verir hale geldik. Yine makineler gibi İnternette  bizlere  zaman tasarrufu sağlamak için yapılan en popüler icatlardan birisi.

Günümüzde  bu iki devrim niteliğinde olan iki kavramın  birbiri ile tamamlanması artık kaçınılmaz bir hal  aldı diye düşünen bilim  insanları  bir adım  daha  ileriye giderek  2. Sanayi devrimi denilen ENDÜSTRİYEL İNTERNET kavramını ortaya attılar. Peki nedir bu Endüstriyel İnternet ?

Endüstriyel İnternet :Akıllı makinelerin, yaratıcı insanlar  tarafından, elektronik  sensör ve yazılımlar ile donatılmasıyla birlikte, makinelerin eskiye  göre çok daha akıllı olmaları, çok daha fazla işe duyarlı olmaları ve çok daha verimli hale gelmeleri ve  insan hayatını kolaylaştırmasıdır.

Endüstriyel internetle birlikte hayatımızda  çok şey değişecek buna emin olabiliriz .Bir kaç örnek vermek gerekirse .Endüstriyel internet ile birlikte entegre makineler çok daha kullanışlı ve faydalı hale gelecek örneğin; trenler ,uçaklar ,hastane araçları vb. üst seviye  teknolojik makinler daha da verimli olacaklar .Bu sistemde  bilgiye çok daha çabuk ulaşabileceğiz, üzerinde çalıştığımız bir projede  ki hatalar,kusurlar,arızalar  bu akıllı makineler tarafından bize önceden bildirilecek .Üretime dayalı sistemlerde  hata ve yanlışlar azalacak neredeyse  sorunsuz üretim kapasitesi yakalanabilecek.

Endüstriyel İnternet devrimi ile birlikte teknolojik araçlar, trafikte  kaza olma riskini önceden belirleyecekler ve  bizlere  önceden haber verebilecek .Özellikler  Havacılık sektöründe meydana gelen ani uçak arızalanmaları için bu teknolojinin kullanılması ve bu arızalardan meydana gelen sorunların en aza indirilmesi amaçlanıyor.

Bu konuda yapılan olumsuz eleştiriler ise  bu gelişimlerle  birlikte bir çok  insanın işsiz kalacağı yönünde. Aslına bakıldığında  bu çok doğru bir yorum çünkü,gelişen ve akıllaşan makineler insanları işlerinden edebilir.Fakat geçmişten günümüze kadar   baktığımız zaman teknolojinin  gelişmesi, insanlar için yeni iş kolları ve meslekler  ortaya çıkarmıştır. Bizlerde bu gelişmeyi bir tehdit olarak değil de  fırsat olarak algılayıp belki kendi yararımıza çevirebiliriz.

Bir sonraki yazıda  görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız …

Bir cevap bırakın
Son Yazılar