Çıkış Mülakatı

Çıkış Mülakatı

Personel Müdürlüklerinden, İnsan Kaynaklarına  geçilmesi ile birlikte işletmelere çok daha fazla yenilik ve verim arttırıcı  yöntemler entegre edilmeye başlandı, getirilen yeniliklerden biriside son zamanlarda yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan  “Çıkış Mülakatı” oldu.

Nedir Bu Çıkış Mülakatı ?

Çıkış mülakatı işletme ile ilişkisi kesilecek olan  çalışanların işten çıkmadan önce, işletme  ve  işletme işleyişi ile ilgili olan fikirlerini almaya  yönelik yapılan bir mülakattır. Genelde işten kendi rızası ile ayrılan çalışanlara  yönelik yapılan bir mülakattır.

Çıkış mülakatı ile birlikte aslında  işletmeler, kendi eksikliklerini görmeyi ve  bunları en hızlı şekilde kapatmayı amaçlarlar.Bu mülakatlar sayesinde çalışanların  işletmeden neden ayrılmak istediklerini öğrenmeye  ve buna karşı tedbir alarak  Turnover  oranlarını en aza  indirmeye çalışırlar.

En Verimlisi Nasıl Olur ?

Çıkış mülakatlarının en verimli modeli  tüm kademelere uygulanan  modelidir. Sadece istifa eden beyaz yakalıların geri bildirimleri değil , aynı zamanda istifa eden mavi yakalı çalışanların da geri bildirimleri alınarak  tüm işletme süreçlerinde ki eksiklikler  gözden geçirilmelidir. İşletmeler  aldıkları  bu geri bildirimleri en etkili şekilde yorumlamalı ve bundan sonra çalışan kaybetmemek için bu mülakatı hazırlama ve yönetme  sürecini  sistematik ve etkili şekilde gerçekleştirmelidirler.

Yapılış şekli olarak ise işletmeden işletmeye değişiklik gösterebilir. Kimi işletmeler 30-35 dakikalık yüz yüze  görüşmeleri  tercih ettiğini belirtirken  kimi işletmeler de anket ve açık uçlu sorular şeklinde yaptıklarını belirtmişler.

Direkten Döner Mi ?

İstifa eden  kişinin ,şirket için önemli ve kilit bir isim olduğunu farz edelim. İnsan kaynakları çıkış mülakatı diye girdiği mülakatta fikir değiştirtme ve ikna  yoluna  gitmeli midir ?

Aslına bakıldığında şirket için önemli ve  kilit isimlerle hiç bu noktaya gelinmemelidir. Böylesi önemli ve yarar sağlayan insanlarla  iş son radde  gelince çıkış mülakatı değil, çalıştığı süre boyunca  iyileştirme ve memnuniyet mülakatı yapılmalıdır. Böyle önemli kişileri tutmak için;

-İşinizin en sevmediğiniz ve sizi bunaltan yönleri nelerdir ?

-Eğer  işin ile ilgili bir şeyler değiştirmek istesen bunlar ne  olur ?

-Sahip olduğun bilgi ve beceriyi burada tam anlamı ile uygulayabildiğini düşünüyor musun ?

gibi motive edici ve çalışanı elde  tutmaya yönelik sorular sorulmalıdır.

Çıkış mülakatına  giren çalışanlar  ise  kendilerini istifaya zorlayan her ne sebep var ise bunları mülakata  girmeden önce bir kenarı ya  bırakmalıdır. Mülakat  süreci boyunca  sakin ve uygun cevaplar vererek bu mülakatı tamamlamalı ve bunda sonra ki iş hayatını etkileyecek olan  iyi bir izlenim bırakarak mülakattan ayrılmalıdırlar.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız.

Bir cevap bırakın
Son Yazılar