Çalışan Ataleti Ve Ücret Yönetimi

Çalışan Ataleti Ve Ücret Yönetimi

Her yazımda  kullandığım, kullanmaya özellikle  dikkat ettiğim bir cümle var “Teknoloji ilerliyor dünya  küreselleşiyor ve her şey çok hızlı değişip ,gelişiyor.”Bugün ki yazımda  bu cümleyi kuramayacağım çünkü bu cümleye adeta tepki olarak  doğmuş“ÜCRET” konusunu işleyeceğim.

Yazıda ücretin klasik tanımını yapmayacağım çünkü 7 den 77’ye herkes  ücretin ne olduğunu biliyor zaten.Bunun yerine  ücretin bizler yani çalışanlar üzerinde ki  bıraktığı etkilerinden ve şirketlerin ücretler hakkında nasıl bir politika izlediklerinden ve 3 aydır çalışan bir yeni mezun gözüyle nasıl olsa  daha iyi olurdan  bahsedeceğim.

Bence ücret çok güçlü bir kavramdır, öylesine güçlüdür ki ,günlük hayatta insanın sosyal statüsünden tutunda  yolda yürüyüşüne kadar   kişinin  yaşayış ve  davranışlarını  biçimlendirebilecek kadar güçlüdür.

Öyle bir güçtür ki sokağa çıksak ve “ En son işinizden neden ayrıldınız” sorusunu  10 kişiye yöneltsek eminim ki  gelecek olan  cevaplardan 7-8 tanesi   ücret  yetersizliği olacaktır.Ülkemizde bu  7-8 ler’in  toplamının oluşturduğu işsizlik oranı %12,1’ gibi ciddi rakamlara ulaştı.Bence bu sayı ve oranlar bu gücün ciddiyetini  çok açıkça betimliyor.

Durum böyle olunca işsiz olan kişiler özelliklede  benim gibi yeni mezun arkadaşlar şirketlerin ücret politikasına bakmadan bulduğu işte tutunmaya çalışıyorlar, bende bir yeni mezun olarak bu durumda olan  tüm  herkese hak veriyorum.Sadece ben değil bu yazıyı okuyan ve  az da olsa iş arama psikolojisini yaşamış olan herkesin  buna  hak vereceğine inanıyorum.

Ücret Nasıl Yönetiliyor ?

Bence bir şirketin planlama yaparken  üzerinde  en çok mesai yapması gereken  kritik konu ücret planlamasıdır.Nasıl ki  çalışanlar gerekli durumda işverenleri için fazla mesai yapıyorlarsa işverenlerde  çalışanlarının ücretlerini en iyi şekilde planlamak  için mesai yapmalıdırlar.

Çünkü  maaş yani ücret dediğimiz kavram kişinin iş yerinde ki motivasyonunu belirleyen temel faktördür. Sosyal ağlarda gördüğümüz süslü püslü ofis masaları, playstation,langırt gibi eğlence araçları,manzaralı ofis katları temel motivasyon sağlama kaynağı olarak gösterilse de temel kaynak ücrettir.

Mesaide  Hangi Konular Üzerinde Durulmalıdır?

Şirketlerin ücret belirlemek için yaptıkları mesailer sonucu  değiştirmeleri gereken ilk şey pozisyona göre maaş fikri olmalıdır.Günümüzde bir çok şirket hala pozisyona göre ücret politikası  ile yönetilmekte ve bu yönetim şekli çoğu zaman  çalışanların  moral ve motivasyonunu  düşüren  en büyük etken olmaktadır. Pozisyona  göre  işte en çok görülen olay “Çalışan Ataleti” dir.Aynı pozisyonda  olan  iki kişiden birisi diğerinden çok daha fazla  performans  göstermesine rağmen diğer kişi ile aynı maaşı aldığı için  çalışan ataleti kaçınılmaz olmaktadır.

Bu sistem yerine  performansa  göre  ücret politikası getirilmesi  hem şirket hem de çalışan için çok daha verimli bir yönetim şekli olacaktır.Bence performans sistemi  çalışan ataletini önlemenin en etkili yoludur.Performans  sistemine bağlı olarak çalışan bir kişi, kendi performansına göre değerlendirileceğini ve ücretlendirileceğini bileceği için kendisini mutlu edecek rakamı almak amacıyla verimli ve proaktif çalışma sergileyecektir.

Performans sisteminin  diğer önemli bir avantajı ise haksız kazancın önüne  geçebilmesidir.Bu sisteme göre  işinde  yeterli performansı göstermeyen kişilere , gösteren kişiler kadar  ücret  verilmeyeceği için  şirket gereksiz harcamalardan da  kurtulmuş olur.

Bunun yanında bence performans  sistemi daha adil ve şeffaf bir değerlendirme  yöntemidir.Kişiler iş veren tarafından hangi kriterlere göre değerlendirildiğini açık bir şekilde görebilir.Ayrıca kendisinden nelerin beklendiğini ve  hangi performans düzeyinde çalışması gerektiğini açıkça  görebilir.

Toparlamam gerekirse, ücret konusu çok geniş ve derin bir konu fakat ben bir yeni mezun gözüyle hangi sistemin bana mantıklı geldiğini ve bu sistemin yararlarından sizlere bahsetmek istedim.Hatalı olduğum bir yer olmuş ise affola,yanlışlarımı düzeltmeniz beni çok mutlu edecektir.

Bir sonraki yazıda  görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız…

Bir cevap bırakın
Son Yazılar