Boşanan Çiftlerde Asgari Geçim İndirimi

Boşanan Çiftlerde  Asgari Geçim İndirimi

Herkese Merhabalar

Bugün sizlere  biraz tatsız fakat son zamanlarda işyerimde hakkında çokça sorular ile karşılaştığım bir konu olan “Boşamış Çiftlerde Asgari Geçim İndirimi” uygulaması hakkında  bilgi vermek istedim.

Boşanan çiftler için Asgari Geçim İndiriminin  hesaplanmasında,  boşanmış çiftten hangi taraf çocuk veya çocuklar için nafaka ödüyorsa  Agi’den faydalanacak taraf o dur. Fakat,belirtilen Agi’den yararlanma durumu  çocuk sayısına göre farklılık göstermektedir.

Örneğin, nafaka ödemekle  yükümlü  kişinin toplamda 3 çocuğu varsa ve bu kişi sadece 1 çocuğu  için  nafaka  ödemesi yapıyorsa, faydalanacağı Agi indirimi 1 çocuk  üzerinden hesaplanacaktır.

Boşanmış  çiftlerden her iki tarafında çalışması durumunda ise çocuklar sosyal güvenlik yönünden kime bağımlı durumdaysa o taraf asgari geçim indirimi almaya hak kazanır.

Ancak nafaka veren çalışan eşin asgari geçim indiriminden yararlanmamayı tercih etmesi durumunda, diğer eş sosyal güvenliğe tabi olarak çalışması halinde velayeti altında olan çocukları için asgari geçim indiriminden yararlanması mümkün olmaktadır.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız…

Bir cevap bırakın
Son Yazılar