Bildirilmeyen Meslek Kodlarına Ceza Geliyor.

Bildirilmeyen Meslek Kodlarına Ceza Geliyor.

Herkese  Merhabalar;

Son günlerde birkaç farklı platformda rastladığım ve İnsan Kaynakları’nın gündeminde yer alan konulardan biri olan Meslek Kodları hakkında biraz araştırma yaptım ve bunu sizlerle paylaşmak istedim.

Uygulanan  güncel mevzuata göre, her meslek grubu için belirlenmiş bir meslek kodu mevcut.İlgili çalışanın işe giriş ve işten çıkış bildirgesini yaparken, SGK sistemi çalışanın meslek grubu ve meslek kodunu seçmemizi istiyor.SGK sisteminin meslek grubu seçtirmesinin en temel amacı , güncel meslekleri gruplandırmak, çalışanların prim matrahlarını ve ücret düzeylerini kontrol edebilmek.

Şuan ki uygulamada  çalışanın meslek kodunu bildirmeyen işveren  herhangi bir yaptırım ile karşılaşmıyor.Fakat 2016 yılında çıkarılan torba kanun ile  meslek kodu bildirmeyen işverene belirli bir para cezası verilmesi yönünde karar çıktı. Buna göre, çalışanların Prim Hizmet Beyannamesinde ve Muhtasarında çalışanın meslek kodunu gerçek dışı bildiren işverenlere, sigortalı çalışan başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanacak.

Alınan bu ceza kararı 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalınız…

Bir cevap bırakın
Son Yazılar