İş Stresine Dur De

İş Stresine Dur De

Herkese  Merhabalar;

Şu anda bu yazıyı okuyan  kişilere tek tek sorsam ve  desem ki  iş hayatı nasıldır, bu devran nasıl döner bana tarif eder misiniz?

Duyacağım cevaplar , sıkıcı, yorucu, tüm malımı mülkümü satıp bir ege kasabasına  yerleşeşim  var, hatta  sadece  bir kelime ile yetinmeyip bunu  yaratıcı küfürler  ile  betimleyenler olacaktır. Evet günümüzün en popüler  sorunlarından birisi iş hayatının sıkıcı ve  yorucu olmasıdır. Fakat  bizler  çalışmak zorundayız ve  bu stresli durum ile baş etmek zorundayız, ki bence  bunu yapabilirsiniz bu konuma gelene kadar  neler ile baş etmediniz ki bu durumla mı baş edemeyeceksiniz ?

Tabi ki baş edebilirsiniz dediğim gibi sizler nelerin üstesinden geldiniz. İşte bende  sizlere  bu durumda  yapılması gereken fakat iş dünyasının  yoğunluğu ile fark etmediğiniz birkaç ipucu vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Bakalım nelermiş bu ipuçları ;

1-) Spor Yapmak

Biliyorum ilk maddeyi okuduktan sonra  ilk aklınızdan  geçen , ya kardeşim   zaten koca gün çalışıyoruz ne  sporu oldu. Fakat ben sizlere iş çıkışı  spor olsun diye Everest dağına tırmanın demedim ki :). Eve  geldikten sonra  eş, dost veya çocuklarınız ile yapacağınız  30 dakikalık  bir yürüyüş bile size  iyi gelecek ve sizi rahatlatacaktır.

2-)  Gün’e Merhaba Meditasyonu

Sabah kalktığımız zaman  hayata ve sisteme  küfür etmek yerine  ilk önce bir sakinleşip  o gün neler yapacağız  sakince bir düşünmeli ve kendimizi gün içinde hayal etmeliyiz. Daha sonra  bugün sakin olacağım, sinirlenmeyeceğim,  proaktif  olacağım gibi  düşünceleri aklınızdan geçirerek kendinizi yatıştırmalı ve pozitif tarafa kaymalısınız. Ya da  kahvaltınızı yaparken  sevdiğiniz bir şarkıyı dinleyip rahatlayabilir, sevdiğiniz kitaptan 1-2 sayfa  okuyabilirsiniz. Emin olun bu durumları yaptığınız zaman  güne daha  pozitif başlayacaksınız.

3-) Öğlen molasın’da 10 dakika

İş yerinizde  mola saati geldiğinde  yemek yediniz ve işin başlamasına daha 10 dakikanız var. İşte bu 10 dakika da öğleden sonrası stresini 10 dakikalıkta  olsa kenara atın ve sevgilinizi, eşinizi, annenizi, babanızı, kardeşinizi ,kankanızı arayıp 10 dk da olsa  stresten uzak durup motivasyon depolayabilirsiniz, emin olun  bu 10 dakikada yapacağınız  güzel bir konuşma öğleden sonranızı değiştirecektir.

4-) Hobi Edinmek

Evet  klişe önerilerden bir tanesi daha fakat bence buna şu açıdan bakalım, ve diyelim ki ; bu hobi olayı klişe olmuş ,demek ki bir işe yarıyor  bunca insanın bir bildiği vardır  bir deneyelim bakalım neymiş bu hobi ,açısından bakalım. İşten sonra eve  geldiğimizde 30 dakika da  olsa  yapalım şu hobiyi ne kaybederiz,en basitinden bir puzzle alsak ve desek ki her akşam  50 parça birleştiricem .Göreceksiniz ki o 50 parçayı  birleştirdiğiniz süre 30 dakika da olsa stresten  uzak kalacaksınız .Ve bu da  size gerçekten  çok iyi gelecektir.

5-) Çok Kral Bir  Uyku

Evet   tüm gün boyunca  çalıştık, sporumuzu ya da  hobimizi yaptık ya da arkadaşlarımızla  bir yerlerde oturduk. Sıra  geldi günün  finaline yani uykuya. Kaliteli bir uyku bizi ertesi güne daha  dinç olarak hazırlayacak ve  daha verimli olmamızı sağlayacaktır. Bu  yüzden  vücudumuzun alıştığı saatte yatmalı ve  güzel bir uyku çekmeliyiz.

 

Evet gördüğünüz gibi yazdığım şeyler  ne çok para ne de  çok zaman alan şeyler,peki siz koskoca  24 saatte kendinizi rahatlatmak için bunlara zaman ayıramaz mısınız ?  Bir düşünün derim.

Umarım  burada yazılanları uygular ve  biraz da olsa iş stresinden uzaklaşabilirsiniz.

Stresten  uzak bir  yaşam diliyorum, sağlıcakla kalınız efendim…

Bir cevap bırakın
Son Yazılar