“ 201… yılı Dünyanın en iyi şirketleri”

“ 201… yılı Dünyanın en iyi şirketleri”

Herkese Merhabalar;

 “ 201… yılı Dünyanın en iyi şirketleri” açıklandı .

Şu an bu yazıyı okuyan herkes  eminim ki bu başlığa Facebook,Twitter,Linkedin gibi sosyal platformlar da  rastlamıştır,belki bir çoğumuz başlığı dikkate almadan geçti ,bir çoğumuz da sıralamaya bakarak “Vayy be adamlar ne para kazanıyor he”,”Şu çalıştıkları yerlere bak ,ben orda olsam neler yaparım varya ” diye iç geçirdi.

Facebook,Google,Microsoft,IBM,Apple hepimiz duyduk dimi bu isimleri ?

Duymayanlar için söylemek istiyorum,işte “ 201… yılı Dünyanın en iyi şirketleri” başlığına tıklayınca  göreceğimiz dünyanın en  iyi şirketleri bu şirketler.

Bahsettiğimiz bu şirketleri biraz incelediğimiz zaman göze çarpan en büyük ortak özellik, yüz yıllık şirketler değil çok çok  yeni ve “Teknoloji” şirketler olmalarıdır. Peki bu kadar  yeni  olmasına  rağmen nasıl oluyor da  asırlık çınar diye hitap edebileceğimiz şirketlerin bir çoğundan daha çok kazanıyor ve  tanınıyorlar.

Nasıl Oluyorda Bu Şirketler  Asırlık Çınarları Geride Bırakabiliyor?

Bence temel nedeni “Teknoloji” ve “İnsan” faktörlerini en verimli ve değerli şekilde kullanmalarıdır.

Eski ve  köklü şirketlerin iç yapısına  baktığımızda  gerçekten yıllar öncenin modası diyebileceğimiz yönetim şekillerinin kullanıldığını,katı kuralların uygulandığını ve ciddi bir hiyerarşik gücün hissedildiğini görmek kaçınılmazdır.

Listenin başındakileri incelediğimiz de  ise çalışanlarına  esnek çalışma  fırsatları sunduklarını,daha motive  edici çalışma  ortamları sağladıklarını, hiyerarşik fikirleri değil de yaratıcı ve hayalci fikirleri uygulayarak ezber bozduklarını görmemiz mümkün.

Yaratıcılık Vs Hiyerarşi ?

Hiyerarşinin boy gösterdiği,katı kuralların uygulandığı şirketlere bakacak olursak ,sıkıcı çalışma  ortamları, bir üst kişiden çekinme duygusu, fikrimi söylesem ne olacak ki bir şey değişmeyecek çekincesi,zaman zaman  ofis ortamından edilen  şikayetler listesi vs.

Okurken bile sıkıldık değil mi J

Şimdi sizlerle liste başında olan  şirketlerin çalışma  ofislerinden çekilmiş bazı karelerin olduğu bir link paylaşmak istiyorum.,

http://www.teknobeyin.com/16-unlu-sirketin-muhtesem-otesi-ofisleri.html

Gördük değil mi listenin başında olan şirketlerin çalışma ortamlarını.

Şurada  çalıştığınızı hayal eder misiniz?

Hayali bile güzel değil mi ?

Renkli,eğlenceli stres ve sıkıcılıktan uzak ferah çalışma ofisleri. Bu tarz bir ofiste çalışan kişinin masam küçük,sandalyem bozuk, fikrimi söyledim ama yöneticim dinlemedi bile, gibi bir derdi olmayacağı için bunlara harcayacağı enerjiyi yaratıcılığa ve hayal gücüne harcayacağını  tahmin ediyorum ve bu güzel ortamların şirketleri en üst sıralara  getiren en önemli etmenlerin başında  olduklarını düşünüyorum.

Çok fazla uzatmadan şöyle bir toparlayacak olursak,her yazımın başında belirttiğim  gibi günümüz teknoloji,iletişim ve  yaratıcılık devri. Bu üç kelimenin anlamının en iyi kavrayan ve uygulayan şirketlerin kazandığı bir devirdeyiz.

Bu yüzden günümüzde var olan şirketler sürdürülebilir başarı  istiyorlarsa çalışanlarının yaratıcılığını arttırmaya yönelik çalışmalar yapmalı,fikirlerini ve hayallerini dinlemelidirler.Çünkü  günümüzde  başarının kapılarını “Teknoloji”,”İletişim”,”Yaratıcılık”  anahtarları açıyor.

İyi insanlarla  karşılaşmanız dileğiyle sağlıcakla kalınız…

Bir cevap bırakın
Son Yazılar